Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

3 kwestie, o których trzeba pamiętać przed zatrudnieniem cudzoziemców

« starsze | nowsze »

3 kwestie, o których trzeba pamiętać przed zatrudnieniem cudzoziemców

Przedsiębiorcy, którzy myślą o zatrudnieniu w swojej firmie obcokrajowców, muszą poznać szereg regulacji prawnych i zasad, dzięki którym będzie to możliwe. O czym trzeba koniecznie pamiętać, decydując się na pracowników zza granicy?

Czy obcokrajowiec może legalnie pracować w Polsce?

kobieta przy laptopie, a obok figurka Temidy

Zanim zdecydujemy się na zatrudnienie pracownika z innego państwa, powinniśmy koniecznie upewnić się, czy na pewno jego praca w Polsce jest legalna.

Osoby pochodzące m.in. z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii nie potrzebują żadnych zezwoleń na pracę. Zatrudnia się ich więc zgodnie z obowiązującym prawem dokładnie tak samo, jak pracowników z Polski. Z jego szczegółami można zapoznać się na https://www.tgc.eu/prawo-pracy.

Obcokrajowcy z niektórych państw potrzebują odpowiednich dokumentów. Może to być na przykład Karta Polaka, karta pobytu, wiza lub zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

Zezwolenie na pracę — skąd je wziąć?

Zatrudniając obcokrajowca, który potrzebuje zezwolenia na pracę, pracodawca powinien udać się do wojewody lub starosty (w zależności od rodzaju zawieranej umowy). W niektórych przypadkach o zezwolenie może wystąpić również sam pracownik.

Dokumenty składane w urzędzie muszą zawierać formularz wniosku, a także szereg załączników. Przepisy regulujące uzyskiwanie zezwolenia na pracę są skomplikowane, zawierają wiele wyjątków i odstępstw. Samodzielne zalegalizowanie pracy obcokrajowca może być trudne, warto więc skorzystać z usług świadczonych przez profesjonalistów (np. TGC, którego oferta dostępna jest na stronie: tgc.eu), którzy załatwią za nas wszystkie formalności.

Jaką umowę można zawrzeć z pracownikiem zza granicy?

Z obcokrajowcami można zawierać dokładnie takie same umowy, jak z pracownikami z Polski, w tym umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę na okres próbny.

Warto pamiętać, że cudzoziemców również obejmuje prawo do minimalnego wynagrodzenia — pensja nie może być niższa, niż minimalna obowiązująca aktualnie na terenie kraju.

Zatrudnianie obcokrajowców może być korzystnym rozwiązaniem, czasem jednak związane z tym formalności są bardzo skomplikowane. By uniknąć problemów z prawem, warto zlecić je firmie zajmującej się obsługą cudzoziemców. Przykładowy zakres tego typu usług znajdziesz na https://www.tgc.eu/obsluga-cudzoziemcow.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Opinie i Komentarze na Forum: 4

  1. Ryszard Powiedział:

    To już wracają z powrotem??

  2. Anonimowy Powiedział:

    Już dawno wrócili. U nas w firmie już chyba ze 2 tygodnie temu przyjechali z powrotem z Ukrainy.

  3. K.R> Powiedział:

    Już nie ma kwarantanny.

  4. Marek Powiedział:

    Mają kwarantannę. Wiem, bo u nas jedna Pani z Ukrainy teraz przyjechała i siedzi na kwarantannie.

Dodaj komentarz lub opinię na forum: