Warunkiem istnienia rynku jest występowanie produkcji, wymiany towarów, wymiany rynkowej.
Rynek doskonały – elastycznie reagują wszystkie elementy rynku na zmiany warunków i czynników wpływających na układ stosunków rynkowych
Cechy rynku doskonałego:
Równoważenie popytu i podaży dokonuje się na zasadzie mechanizmu rynku doskonałego. Mechanizm rynku doskonałego działa na zasadzie prawa popytu i podaży tzn. ilość towaru, jaką kupujący są skłonni nabyć (popyt), zmienia się głównie w odwrotnym kierunku niż cena, a ilość towaru do sprzedaży (podaż) zmienia się w tym samym kierunku co cena. Oznacza to, że wraz ze wzrostem ceny rynkowej popyt na ogół spada, a podaż rośnie i na odwrót, gdy cena rynkowa spada, popyt rośnie, a podaż spada.
Mechanizm rynkowy to wszelkie popytowo – podażowe sprzężenia między kupującymi a sprzedającymi wszystkie rodzaje zasobów, co umożliwia występowanie podobnych sprzężeń w sferze dóbr finalnych (zasoby naturalne, dobra inwestycyjne, które lokowane są na podstawie zysku) i pozwala na przywracanie równowagi rynkowej.
Równowaga rynku – relacja między rozmiarami podaży i popytu, przy której rynek funkcjonuje bez zakłóceń. Wyraża ona zrównanie popytu z podażą przy danej cenie.
Równowaga ogólna (w skali makroekonomicznej) – to taki układ popytu i podaży, który w czasie i przestrzeni wykazuje tendencję do zbieżności przy jednoczesnym realizowaniu celów gospodarczych i społecznych.
W ramach równowagi ogólnej wyróżniamy równowagi cząstkowe:
przestrzenna – występuje gdy równoważy się podaż z popytem w jednakowych przekrojach przestrzennych, a konsumenci nie muszą podróżować;
czasowa – możliwość nabycia towaru w czasie najbardziej dogodnym dla konsumenta i optymalnym dla producenta;
branżowa – zrównanie popytu i podaży na tej samej kategorii rynku dóbr i usług
Dodaj komentarz lub opinię na forum: