Bankowy Fundusz Gwarancyjny istnieje od 1994 roku. Misja: działanie na rzecz bezpieczeństwa i stabilności banków oraz wzrostu zaufania do systemu bankowego w Polsce.
PODSTAWOWE ZADANIA Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – gwarantowanie depozytów, którego realizacji służą:
- ochrona wkładów do określonej wysokości oraz ich zwrot deponentom w przypadku ogłoszenia upadłości banku (funkcja gwarancyjna)
- działania zapobiegające upadłości banku poprzez udzielanie pomocy finansowej (funkcja pomocowa)
- gromadzenie i analiza informacji o bankach (system wczesnego ostrzegania.
ZAKRES PODMIOTOWY USTAWY o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym:
- banki krajowe w rozumieniu ustawy z dn. 29.08.1997 „Prawo bankowe”
- oddziały banków mających siedzibę w państwie nie będącym członkiem UE, wykonujące działalność na terenie RP, o ile nie są uczestnikami systemu gwarantowania środków pieniężnych, albo gdy system, w którym uczestniczą nie zapewnia gwarantowania środków do wysokości określonych w ustawie.
FUNKCJA POMOCOWA Bankowego Funduszu Gwarancyjnego:
- udzielanie bankom pożyczek, gwarancji i poręczeń na warunkach korzystniejszych od stosowanych przez banki. Przeznaczone mogą być na usunięcie stanu niebezpieczeństwa niewypłacalności, na zakup udziałów, akcji banku przejmowanego i przejęcie lub połączenie banku z innym bankiem. Środki te mogą być większe niż łączna kwota, którą należałoby wypłacić deponentom z tytułu gwarancji w przypadku upadłości banków. Konieczne jest także przedstawienie Zarządowi BFG pozytywnej opinii KNB o programie naprawczym.
- zakup przez BFG bezspornych wierzytelności banków, o ile nie są zakwalifikowane do zagrożonych.
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA Bankowego Funduszu Gwarancyjnego:
- Działalność gwarancyjna – specjalnie tworzony przez każdy bank tzw. fundusz ochrony środków gwarantowanych. Przeznacza się na niego do 0,4 % sumy środków pieniężnych zgromadzonych na wszystkich rachunkach stanowiących podstawę do obliczania rezerwy obowiązkowej.
- Działalność pomocowa- każdy bank wpłaca do BFG składkę roczną w wysokości nie przekraczającej: 0,4% sumy aktywów bilansowych oraz gwarancji i poręczeń ważonych ryzykiem; 0,2 % sumy ważonych ryzykiem pozostałych zobowiązań pozabilansowych z wyłączeniem linii kredytów przyrzeczonych dla których stawka wynosi 0
Inne źródła finansowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego:
- dochody z pożyczek
- dochody z papierów wartościowych emitowanych przez NBP
- bezzwrotna pomoc zagraniczna
- kredyty udzielane przez NBP
- dotacje z budżetu
- wpłata od Ministra Finansów i NBP w wysokości 50 mln zł
Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!
Dodaj komentarz lub opinię na forum: