Definicja Bezrobocia – Bezrobocie jest określeniem stanu rynku, w którym podaż realnych zasobów siły roboczej przewyższa popyt na nie. Znaczy to, że na rynku znajduje się grup ludzi w wieku produkcyjnym, zdolna do pracy i chcąca pracować, a nie mogąca tej pracy otrzymać. Specyficzną nieodłączną cechą bezrobocia jest przymusowa dezaktywizacja zawodowa ludności w wieku produkcyjnym zdolnej do pracy i aktywnie poszukującej pracy.
Sytuacja gdy na rynku pracy występuje wolna siła robocza nie znajdująca możliwości zatrudnienia.
Wg. tradycyjnego podziału (różnią się między sobą przyczynami, które je wywołują, ale też konsekwencjami dla ludności dotkniętej bezrobociem):
1) Koniunkturalne -jest spowodowane cyklicznością rozwoju gosp., pojawia się w fazie recesji, zaś w okresie rozwoju może być częściowo lub całkowicie zlikwidowane.
2) Strukturalne – wynika z niedopasowania rozmiarów struktury popytu gosp.(na siłę roboczą) do rozmiarów struktury podaży(gosp. zgłasza zapotrzebowanie na określone zawody, umiejętności, kwalifikacje). Może też wystąpić ze względu na niedopasowanie geograficzne między wolnymi miejscami pracy a rejonami zamieszkania poszukujących pracy. To bezrobocie jest najbardziej niebezpieczne z uwagi na jego masowy i trwały charakter. Zwane inaczej bezrobociem technologicznym, związanym z postępem technicznym, jako źródłem jego powstania.
3) Frykcyjne – związane z naturalną ruchliwością zatrudnionych, jest cechą każdej gosp., występuje zawsze. Jest bezrobociem krótkookresowym (do 3 m-cy). Związane jest z tym, że na r.p. zawsze są osoby zmieniające miejsce zamieszkania, zawód, pracy i potrzebują na to trochę czasu. To bezrobocie nie wchodzi do pojęcia bezrobocia, ale w pojęcie pełnego zatrudnienia.
4) Sezonowe – występuje tylko w niektórych gałęziach gosp., które charakteryzują się produkcją sezonową.
Ze względu na czas trwania:
1) Krótkookresowe – gdy czas poszukiwania pracy nie przekracza 3 m-cy
2) Średniookresowe – 3 m-ce do 1 roku
3) Długookresowe – powyżej 1 roku.
Najbardziej niebezpieczne jest bezrobocie długookresowe. Osoba traci przez ten okres swoje kwalifikacje, nie masz szans na r.p. Im ogólna stopa bezrobocia w danym kraju jest wyższa, tym wyższy jest w niej udział bezrobocia długookresowego, dlatego ważne jest, aby była niższa od 10%.
Inny podział bezrobocia:
1) Dobrowolne – wiąże się z poj. naturalnej st.bezrobocia. jest to stopa odpowiadająca stanowi równowagi na r.p. Przy danym poziomie płacy realnej odpowiadającym punktowi przecięcia się krzywej popytu i podaży siły roboczej. Całe istniejące bezrobocie jest traktowane jako dobrowolne, ponieważ robotnicy nie są skłonni podjąć pracy przy tej stawce płac. (pracownicy nie godzą się na niższą płacę). Wywodzi się z klasycznego.
2) Przymusowe (Keynesowskie) -powstaje gdy przy danym poziomie płacy realnej robotnicy nie są w stanie znaleźć pracy, mimo gotowości jej podjęcia.
No to ja jestem bezrobotny średniokresowo ;P i niedługo niestety wkroczę w fazę długookresową – a o pracę ciężko :(