Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Bilans, zestawienie aktywów i pasywów

« starsze | nowsze »

Każda jednostka gospodarcza ma obowiązek na początku i na końcu swej działalności i na koniec każdego roku obrotowego sporządzić zestawienie swoich aktywów i pasywów. To zestawieni to bilans.

Rok obrotowy to pełne 12 miesięcy (na ogół kalendarzowy 01.01 – 31.12)

Bilans – dwustronne, wartościowe zestawienie środków gospodarczych czyli aktywów i źródeł ich pochodzenia, czyli pasywów, sporządzane na określony moment bilansowy (dzień bilansowy) i w określonej formie.

Biorąc pod uwagę rok kalendarzowy, dniem bilansowym będzie 31.12. W bilansie aktywa zapisuje się po stronie lewej a pasywa po prawej. W aktywach (przekrój rzeczowy) grupuje się środki gospodarcze wg. Postaci w jakich one występują i spełnianych przez nie funkcji.

Środki gospodarcze grupuje się według kryterium wzrastającej płynności (możliwości, łatwości z jaką mogą być zamienione na gotówkę). Pasywa (przekrój finansowy) przedstawiają wartość tych środków, które omówiliśmy wg. Źródeł ich finansowania wg. Kryterium wzrastającej wymagalności (stopnia pilności ich zwrotu: kapitał, należności długoterminowe, należności krótkoterminowe.

Cechą charakterystyczną bilansu jest to, że łączna suma aktywów równa się łącznej sumie pasywów.
suma aktywów = sumie pasywów – równanie bilansowe
bilans początkowy czyli bilans otwarcia (B.O.)
bilans końcowy czyli bilans zamknięcia (B.Z.)
Bilans końcowy jest bilansem początkowym następnego roku rachunkowego.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: