Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Budowa hali a formalności

« starsze | nowsze »

Budowa hali a formalności

Jakiś czas temu rynek budowlany zawojowały hale o konstrukcji stalowej. Dziś już trudno wyobrazić sobie wiele branż bez ich użycia. Warto jednak wiedzieć, że budowa hali stalowej wiąże się z formalnościami, a konkretniej z jedną. Co zrobić, aby bezproblemowo wybudować halę?

wnętrze pustej hali

Budowa hali stalowej – pozwolenie

W przypadku hal całorocznych (czyli także stalowych), w przeciwieństwie do tymczasowych obiektów, wymagane jest pozwolenie na budowę. Pozwolenie wydawane jest przez odpowiedni organ administracji architektoniczno-budowlanej. Dopiero, kiedy je uzyskasz, możesz rozpocząć prace budowlane.

Wniosek o pozwolenie na budowę

Budowa hali stalowej zależy od tego, czy wniosek o jej pozwolenie zostanie pozytywnie rozpatrzony. Dlatego warto wiedzieć, kiedy i w jaki sposób go złożyć.

Przede wszystkim musisz zadbać o terminy. O co chodzi? Pamiętaj, że złożenie wniosku i otrzymanie decyzji wymagają czasu. I chociaż budowa hali stalowej nie trwa bardzo długo, to kwestia formalności może potrwać znacznie dłużej.

Co powinien zawierać wniosek o pozwolenie na budowę hali stalowej? Są to: dane inwestora, rodzaj inwestycji, parametry techniczne inwestycji, adres planowanej inwestycji oraz ewentualne załączniki.

Rozpoznanie działki

Tzw. rozpoznanie działki jest niezbędne, zanim zaczniesz pracować nad projektami. Oznacza to, że musisz sprawdzić instalacje na działce, kwestie komunikacyjne (zgoda na zjazd), nośność gruntu oraz stan wód gruntowych. Istotne jest także przygotowanie mapy do celów projektowych.

Projekt budowlany

Budowa hali stalowej może się rozpocząć dopiero, kiedy do wniosku dołączysz także projekt budowlany. Może zostać wykonany przez architekta lub firmę wykonawczą.

Doświadczeni inwestorzy podkreślają jednak, że lepszym wyborem będzie firma wykonawcza ze względu na kompleksowość usług. Architekt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich potrzeb budowlanych i nie zareaguje też, kiedy okaże się, że z jakiegoś powodu należy projekt zmodyfikować. Wówczas budowa hali stalowej stanie w miejscu na dość długo.

pracownik budowlany

Warto też podkreślić, że projekt musi przewidywać kwestie techniczne związane z dostawą mediów. W związku z tym trzeba nawiązać kontakt z zakładem grzewczym, zakładem energetycznym, zakładem wodociągów i kanalizacji. Niezbędne jest też potwierdzenie wydajności wodociągu.

Inne formalności?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że mogą być potrzebne inne formalności. Zależą one jednak ściśle od miejsca inwestycji. Mogą to być np. decyzje w sprawie wycięcia zieleni lub zgoda na prace w rejonie objętym ochroną konserwatorską. Niemniej budowa hali stalowej nie wymaga wielu formalności. Przy sprawnej organizacji ich załatwienie nie zajmuje też wiele czasu. Ponadto firmy wykonawcze często udzielają pomocy przy załatwianiu niezbędnych dokumentów.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: