CMS czyli System zarządzania treścią ( z angielskiego – Content Management System – CMS) to aplikacja internetowa (skrypt), umożliwiający szybkie tworzenie serwisów internetowych i znacznie ułatwiający ich aktualizację oraz rozbudowę za pomocą intuicyjnego panelu użytkownika. Kształtowanie treści oraz forma jej publikacji w serwisie opartym o CMS odbywa się za pomocą łatwych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj rozbudowanych modułów i formularzy.
Standardowe strony pisane w języku html/xhtml wymagają dużego nakładu pracy zarówno przy ich tworzeniu, jak i przy aktualizacji. Oczywiście w przypadku aktualizacji ten nakład jest znacznie mniejszy, ale CMS-y ograniczają go do minimum. Zakładając, że mamy gotowy już serwis www i chcemy dodać nową podstronę – trzeba wstawiać wszędzie nowe linki albo przebudowywać menu, tworzyć nową stronę, grzebać w kodach itp. W przypadku CMS cała procedura ogranicza się do kilku kliknięć. Wprawdzie jeżeli nasz tradycyjny serwis opiera się również na php i includowaniu jest o wiele łatwiej wprowadzać nowe strony, aczkolwiek CMS jest i tak o wiele wygodniejszy.
Największym atutem większości systemów CMS jest umożliwienie łatwego zarządzana dużym serwisem, co w przypadku serwisów z setkami/tysiącami podstron opartych na samym html byłoby ogromnie uciążliwe, a wręcz prawie niemożliwe.
Jednym z najpopularniejszych obecnie skryptów CMS jest system blogowy WordPress, z założenia był on przeznaczony dla blogerów, ale aktualnie wykorzystywany jest również do budowy wszelkich innych serwisów. Jest to bardzo elastyczny skrypt, do którego dostępny jest ogrom gotowych dodatków (wtyczek – eng. plug-in), motywów graficznych (themes), które łatwo edytować, wbudowanych funkcji itp. Skrypt jest systematycznie uaktualniany – instalacja nowej wersji polega na wgraniu na serwer nowych plików. Wyposażony jest w system pingowania co przyspiesza indeksację przez roboty wyszukiwarek internetowych.
Zalet WordPressa można by tu wymieniać wiele, ale oczywiście to nie jedyny system CMS jest jeszcze wiele popularnych CMS-ów np. Joomla, Drupal, PHP Fusion i wiele innych, można też przecież stworzyć autorski CMS samemu. Jednak WordPress w ostatnim czasie wydaje się zrobił olbrzymi krok w rozwoju i stał się bardzo popularny wśród webmasterów. Powstają nawet portale internetowe oparte o ten skrypt.
Tak więc, czy „tradycyjne” tworzenie stron za pomocą pisania od zera kodu html odejdzie do lamusa? Oczywiście, że nie. Po prostu pojawiła się nowa alternatywa dla webmasterów. Zatem kiedy zdecydować się na CMS-a, a kiedy samemu napisać stronę od zera? Tworząc stronę np. wizytówkę (przedstawiającą firmę), która będzie sporadycznie aktualizowana i raczej nie będzie zmieniała swojej formy nie będzie wielkim problemem czasem coś zmienić ręcznie, ale jednak jeżeli zakładamy serwis internetowy, który będzie dynamiczną stroną i będziemy tam co jakiś czas coś dopisywali, warto pomyśleć o jakimś CMSie.
Wiele osób ucząc się html, php, tworząc swoje pierwsze strony internetowe, wszytko pisze samemu. Jeżeli ów serwis, który stworzyli im się rozwija i rozbudowuje niejednokrotnie przechodzą później na CMS.
Dodaj komentarz lub opinię na forum: