Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Co musisz wiedzieć przed rozliczeniem podatku z Niemiec?

« starsze | nowsze »

Co musisz wiedzieć przed rozliczeniem podatku z Niemiec?

Niemiecki system podatkowy znacząco różni się od tego, w jaki sposób rozliczane są podatki w Polsce. W związku z tym każda osoba, która pracuje w Niemczech i chce wywiązać się z obowiązku podatkowego, powinna zapoznać się wcześniej z obowiązującymi zasadami. Tylko poprawnie złożona deklaracja, dostarczona do urzędu w nieprzekraczalnym terminie 31 października, skutkuje zwrotem podatku.

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce odbywa się w ramach dwóch deklaracji podatkowych:

  • tej składanej przed niemieckim organem skarbowym – deklaracja dotyczy wyłącznie zarobków uzyskanych w Niemczech,
  • tej składanej przed polskim organem skarbowym – deklaracja dotyczy wszystkich zarobków uzyskanych w danym roku przez podatnika, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech (a także w każdym innym kraju).

Należy pamięć, że w przypadku dochodów rozliczanych w Niemczech, podatnik jest zobowiązany do ustalenia stawki podatku oraz klasy podatkowej, która została mu przypisana. Deklarację podatkową wraz z kompletem załączników należy dostarczyć do urzędu najpóźniej do 31 października roku następującego po roku rozliczenia podatku. W przypadku niewywiązania się z obowiązku podatkowego niemiecki fiskus nakłada kary, które mogą sięgać do 25 euro za każdy dzień opóźnienia.

Ważną kwestią w przypadku niemieckich rozliczeń podatkowych jest możliwość rozliczania podatku za dochody osiągnięte do 4 lat wstecz.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec

Do prawidłowego rozliczenia podatku w Niemczech, niezbędne jest dostarczenie do urzędu kompletu dokumentów. Najważniejszym z nich jest Besondere Lohnsteuerbescheinigung, czyli dokumentu, który jest odpowiednikiem polskiego PIT-11. Pracodawca ma obowiązek wystawić go do 28 lutego.

Przed Finanzamtem trzeba wykazać nie tylko podstawowe źródło dochodu, także, ale wszelkie inne, uzyskane w danym roku podatkowym. Dotyczy to m.in. świadczeń socjalnych pobieranych w okresie, kiedy podatnik nie był zatrudniony.

Obowiązek podatkowy – kogo dotyczy?

W Niemczech można podlegać jednemu z dwóch rodzajów obowiązku podatkowego – ograniczonemu i nieograniczonemu. W przypadku nieograniczonego obowiązku podatnik zyskuje prawo do ulg oraz świadczeń socjalnych. Żeby móc się o nie ubiegać, należy spełnić kilka przesłanek:

  • posiadać meldunek lub mieć stałe miejsce zamieszkania w Niemczech,
  • być zatrudnionym w Niemczech co najmniej 183 dni w ciągu danego roku podatkowego,
  • dochody z Niemiec muszą wynosić minimum 90% ogólnych przychodów podatnika, a dochód z innego kraju nie powinien przekraczać kwoty, jaką wyznaczono na wybrany rok podatkowy.

Ulgi podatkowe w Niemczech

Zachętą do podjęcia pracy w Niemczech jest korzystny system podatkowy, który przewiduje m.in. szereg ulg oraz wysoką kwotą wolną od podatku. Za 2020 r. wynosi ona ok. 18.816 euro dla małżeństw oraz 9408 euro dla osób niezamężnych. Do tego podatnik może odliczyć m.in. dojazdów do pracy, czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: