Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Co zrobić, gdy spotka nas zniesławienie w Internecie?

« starsze | nowsze »

Co zrobić, gdy spotka nas zniesławienie w Internecie?

Zniesławienie (nazywane także pomówieniem, obmówieniem, oszczerstwem) jest przestępstwem regulowanym przez polskie prawo – szczególnie, że anonimowość w internecie jest tylko pozorna. Co o zniesławieniu powinniśmy wiedzieć? Czy zniesławienie w internecie jest karane tak samo, jak zniesławienie w “realnym” świecie? Co zrobić, gdy spotka nas zniesławienie? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Osoba pisząca na laptopie zniesławienie w internecie

Zniesławienie – podstawowe informacje

Pomówienie określane jest jako szeroko rozumiane działanie przeciwko czci osoby trzeciej. Reguluje je art. 212 Kodeksu karnego, przeczytać w nim możemy, że:

“§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.”

Ustawodawca przewiduje również sytuację, w której zniesławienie będzie mieć miejsce za pomocą środków masowego komunikowania – jest to także zniesławienie w Internecie. Sprawca czynu niedozwolonego podlega w tej sytuacji grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Warto zaznaczyć, że według kodeksu karnego zniesławienie może być skierowane nie tylko w kierunku innej osoby. Przepis ten mówi też o pomówieniu grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Co więcej, w przypadku zniesławienia sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

Na czym polegać może zniesławienie?

Przestępstwa tego dokonać można za pomocą różnych narzędzi. Może ono przybrać formę oszczerstwa w wypowiedzi słownej lub pisemnej. Może również być gestem, czy nawet rysunkiem lub znakiem. Warto również wiedzieć, że podstawą pomówienia są najczęściej informacje nieprawdziwe przekazywane w sposób umyślny — oznacza to, że sprawcą jest ten, kto świadomie poniża lub stawia zarzuty w kierunku pokrzywdzonego.

Co zrobić, gdy spotka nas zniesławienie w Internecie?

W sytuacji, w której ktoś dopuścił się względem nas zniesławienia lub znieważenia w Internecie dostępne są dwie drogi postępowania:

  • cywilna, która pozwala na żądanie zaniechania naruszeń, usunięcia zniesławiających treści, wystosowania przeprosin oraz zapłaty jakiejś kwoty na naszą rzecz oraz na wybrany przez nas cel społeczny;
  • karna, która pozwala na zażądanie ukarania sprawcy. Jest to jednak bardziej skomplikowany proces, gdyż prawo karne przewiduje okoliczności wyłączające możliwość uznania za winnego i ukarania sprawcy.

Co, gdy sprawca jest anonimowy?

Jedną z największych trudności, które występują w związku ze zniesławieniem w Internecie jest fakt, że najczęściej dokonywane w Internecie wpisy lub komentarze są anonimowe, tzn. ich autorzy nie podpisują się imieniem i nazwiskiem, Anonimowość ta nie jest jednak pełna, gdyż na mocy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, usługodawca ma obowiązek udzielić informacji organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań. Podejrzanego wyśledzić można chociażby za pomocą numeru IP komputera. Ściganie omawianych przestępstw następuje z oskarżenia prywatnego – oznacza to, że aktu oskarżenia nie przygotowuje prokurator, a osoba pokrzywdzona. Jednak ściganie sprawcy jest przecież niemożliwe w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie ustalić, kim on jest. Zachodzi więc potrzeba ustalenia sprawcy czynu, a z pomocą przychodzi w takim przypadku procedura karna.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: