Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, 32,5 mld zł to kwota odpowiadająca zadłużeniu Polaków. Z niespłaconymi zobowiązaniami zmaga się ponad 2 mln osób, w efekcie czego nie mogą oni zaciągnąć kolejnych kredytów i pożyczek. Jednak czy zadłużenie zawsze jest jednoznaczne z odrzuceniem wniosku o pożyczkę?
Statystyczny zadłużony Polak to mężczyzna w wieku 36-45 lat mieszkający w woj. mazowieckim lub śląskim, którego dług wynosi średnio 18 tys. złotych. Rekordzistą jest natomiast 52-letni mężczyzna z woj. pomorskiego, którego zadłużenie wynosi ponad 18 mln złotych.
Osoby mające trudność z terminową spłatą zobowiązania trafiają do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK) lub Krajowego Rejestru Długów (KRD). W ten sposób tworzy się ich historia kredytowa, którą banki biorą pod uwagę w momencie udzielania kredytów. Kredytobiorca, którego dane znajdują się na takich listach, nie ma szans na uzyskanie kredytu bankowego. Dla tych instytucji liczy się dobra historia kredytowa, która jest m.in. wyznacznikiem wiarygodności finansowej. Bank wychodzi bowiem z założenia, że skoro kredytobiorca miał w przeszłości problem ze spłatą zadłużenia, i teraz może uchylać się od terminowego regulowania miesięcznych rat.
O ile banki definitywnie odmawiają udzielania kredytów osobom zadłużonym, o tyle niektóre firmy pozabankowe mają bardziej elastyczne podejście do pożyczkobiorców. Udzielając wsparcia finansowego w oparciu o uproszczone procedury i przy ograniczeniu formalności, dają szansę na pożyczkę także osobom zadłużonym. Tak wynika z rankingu firm udzielających pożyczek osobom zadłużonym opracowanym przez portal CentrumPożyczek24h.pl. Na stronie https://centrumpozyczek24h.pl/pozyczki-dla-zadluzonych dostępna jest lista pożyczkodawców, którzy są skłonni udzielić wsparcia finansowego osobom z negatywną historią kredytową.
Firmy pozabankowe działają w oparciu o stworzoną przez siebie politykę w zakresie udzielania pożyczek. Co prawda zobligowane są do zweryfikowania pożyczkobiorcy w bazie BIK pod kątem wiarygodności kredytowej, jednak nie mają obowiązku kierować się zawartymi tam informacjami. Na ustalonych przez siebie warunkach szacują ryzyko pożyczkowe, mogąc udzielić wsparcia finansowego osobom aktualnie borykającymi się z zadłużeniem lub mającym negatywną historię kredytową w przeszłości.
Pożyczka bez BIK jest dostępna dla osób zadłużonych. Warto jednak mieć świadomość, że koszt jej zaciągnięcia będzie wyższy niż w przypadku standardowego kredytu bankowego. Biorąc jednak pod uwagę to, jak duże ryzyko pożyczkowe bierze na siebie firma pozabankowa, nie ma się czemu dziwić. Dla wielu pożyczkobiorców i tak najważniejsze jest to, by uzyskać niezbędne środki finansowe, dzięki którym będzie można „stanąć na nogi”.
Wnioskowanie o pożyczki bez BIK odbywa się na identycznych zasadach jak wnioskowanie o każdą inną pożyczkę. Różnica polega tylko na tym, by wniosek złożyć w tej firmie, która faktycznie udziela wsparcia osobom zadłużonym.
Decydując się na pożyczkę jako osoba zadłużona, należy robić to z pełną świadomością. Tylko odpowiedzialne zaciąganie zobowiązań ograniczy ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Nie jest polecane wnioskowanie o pożyczkę w celu spłaty innych długów – szczególnie, gdy chodzi o zaciąganie krótkoterminowych chwilówek. W takiej sytuacji warto rozważyć tzw. pożyczkę ratalną – również udzielaną osobom widniejącym w BIK.
Zobacz też podobne tematy:
Promocje pożyczki Vivus – Vivus dla nowych klientów oferuje pożyczkę do 3000 zł na 30 dni za darmo. Promocja dostępna jest dla osób, które nigdy nie brały pożyczki w Vivus. Poza tym okresowo firma Vivus oferuje w ramach dodatkowych promocji wydłużony termin spłaty do 61 dni. W Vivus znajdziemy również liczne inne dodatkowe promocje. Pierwsza pożyczka za darmo w Vivus jest stałą ofertą, aczkolwiek kwota maksymalna pierwszej darmowej pożyczki w Vivus co jakiś czas ulega zmianą. Z reguły na wyższą.
Chwilówki bez BIK – jak uzyskać pożyczkę widniejąc w bazach i rejestrach dłużników. Oferty pożyczkowe bez sprawdzania w bazach i zdolności kredytowej.
Branie kolejnych pożyczek na spłatę zadłużenia może się okazać strzałem w kolano, bo to pogłębia jeszcze zadłużenie takiej osoby.
Ja miałem już różne przeboje z pożyczkami. Okazało się, że jak się dobrze pogrzebie w sieci to wszystko da się zrobić. Jeśli nie ma wyjścia to warto wziąć taką pożyczkę dla zadłużonych.
Pogłębianie zadłużenia nie jest lekarstwem na wyjście z długów. Chyba, że na przykład taka pożyczka jest na lepszych warunkach i tańsza niż te spłacane dotychczas z jakimiś karnymi odsetkami, opłatami za windykację itp.