Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Do czego służy aparatura modułowa?

« starsze | nowsze »

Aparatura modułowa obejmuje wiele różnych urządzeń, które spełniać mogą różnorodne funkcje. Jej największą zaletą jest możliwość integrowania z pracami instalacyjnymi, przez co cały system pracuje szybciej, bezpieczniej i ogólnie rzecz biorąc znacznie bardziej efektywnie.

Aparatura modułowa ma za zadanie umożliwiać bezpieczniejsze i wydajniejsze korzystanie z energii elektrycznej. Ważnymi elementami są dwa rodzaje wyłączników: nadmiarowo-prądowy oraz różnicowo-prądowy. Pierwszy z nich, potocznie zwany eską, przerywa obwód, jeśli przekroczony zostanie bezpieczny dla obwodu próg ilości przepływającego prądu. Drugi natomiast, tzw. różnicówka, ma za zadanie kontrolować ilość prądu wpływającego i wypływającego z obwodu; jeśli wykryje różnicę, przerywa obwód. Jednak aparatura modułowa nie kończy się na wyłącznikach. Oprócz wyłączników mamy zatem przekaźniki, ochronniki, urządzenia pomiarowe, transformatory, styczniki, rozłączniki i… wiele innych.

Wszystkie z tych elementów aparatury modułowej są zakładane na szyny DIN i instalowane przy głównym wyłączniku od strony jego obciążenia. Ich główne funkcje sprowadzają się do zarządzania energią, a także zabezpieczania obwodów, sterowania nimi oraz dokonywania różnego rodzaju pomiarów.

Funkcjonowanie poszczególnych elementów aparatury modułowej realizowane jest na dwa sposoby. W niektórych przypadkach poszczególne moduły wymagają ręcznego przełączenia. Tak jest w przypadku aparatów zarządzających energią. W innych funkcje są spełniane automatyczne, jak np. w wypadku aparatury czasowej czy modułów sterujących oświetleniem. Zastosowanie aparatury modułowej w znacznym stopniu może przyczynić się do wzrostu wydajności całej instalacji, a także co bardzo ważne wzrostu bezpieczeństwa.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: