Dysk twardy nie bez powodu jest jednym z najważniejszych elementów w komputerze – to właśnie od niego w głównej mierze zależy komfort użytkowania sprzętu. Chcąc kupić dysk zewnętrzny do komputera, mamy do wyboru przede wszystkim dyski HDD i SSD. Czym się różnią i jaki najlepiej wybrać?
Funkcjonalność dysków zewnętrznych jest zbliżona do tej, jaką cechują się pendrivy. Podstawowa różnica jest jednak taka, że pojemność dysków zewnętrznych jest znacznie większa – pozwalają one na zainstalowanie przykładowo systemu operacyjnego czy kilku programów.
Dokonując wyboru między zewnętrznym dyskiem HDD, a SSD należy pamiętać przede wszystkim o tym, że nie stanowi on integralnej części komputera, a nośnikiem danych w tym przypadku jest przenośny dysk twardy zasilany z portu USB. Jaki zatem dysk do laptopa najlepiej wybrać? Przydatne podczas zakupu wskazówki można znaleźć w tym artykule: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-dysk-zewnetrzny-hdd-czy-ssd.bhtml.
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy dowiedzieć się, czym tak właściwie charakteryzują się oba dyski i jakie są podstawowe różnice między nimi. Otóż, zarówno dysk HDD, jak i SSD mają praktycznie takie samo zastosowanie, lecz nieco inny jest sposób ich działania.
W przenośnym dysku HDD za odbiór i rejestr danych odpowiadają części ruchome: głowica i talerze. Dostępne na rynku dyski HDD wyróżniają się imponującą wręcz pojemnością. Jeśli zależy nam na nośniku, który będzie swoistym przedłużeniem pamięci wewnętrznej, dysk HDD będzie doskonałym rozwiązaniem. Co więcej, dyski HDD są stosunkowo tanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich pojemność, więc nie obciążą zbytnio naszego domowego budżetu.
Musimy jednak mieć świadomość, że dyski HDD mają też pewne wady. Większość modeli dostępnych w sklepach oferuje przeciętną prędkością pracy, co oznacza, że transferowanie dużej liczby plików zajmuje sporo czasu. Ponadto, dyski HDD są tak skonstruowane, że są podatne na wibracje i uderzenia, co jest dość dużą niedogodnością dla użytkowników.
Dysk zewnętrzny SSD to wariant chętniej wybierany przez wymagających użytkowników, dla których znaczenie ma prędkość transferu danych. Dyski SSD cechują się stabilnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa danych. W dyskach SSD wykorzystuje się pamięć typu flash, przez co działają one ze znacznie wyższą prędkością i pozwalają na błyskawiczne przesyłanie danych.
W półprzewodnikowych modelach dysków SSD stosuje się również technologie, które usprawniają ich pracę i zwiększają ich trwałość. Do atutów tego rozwiązania zalicza się także mniejszy rozmiar, cichszą pracę oraz możliwość użytkowania w większych zakresach temperatur. To wszystko idzie jednak w parze z ceną dysków SSD, która jest znacznie wyższa niż w przypadku modeli HDD.
Ja jestem zwolennikiem stacjonarnych komputerów, bo zawsze mogę sobie wymieniać co chcę w bebechach i robię to sam. Przy okazji najbliższej aktualizacji systemu lub niespodziewanego formatu planuję przejść na SSD.
SSD szybszy od HDD i to o wiele, ale HDD chyba jednak trwalsze i wytrzymalszy.
Zewnętrzny dysk SSD jest narażony na uszkodzenia.