Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Działalność Gospodarcza – Prawo – Ustawa o działaności gosp.

« starsze | nowsze »

Wybrane elementy prawa o działalności gospodarczej / Elementy pojęciowe Traktatu Europejskiego

Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej:
1) swoboda podmiotowa
2) swoboda przedmiotowa
3) partycypacja podmiotów zagranicznych w tej dziedzinie.

Traktat Stowarzyszeniowy Polski z Wspólnotami Gospodarczymi, układ stowarzyszeniowy sporządzony w Brukseli 16 grudnia 1991 roku.
Art. 44 kluczowe znaczenie, określa on okres przejściowy 10 lat, zobowiązuje Polskę do dostosowania większości regulacji prawnych do dyrektyw układu.
Traktat Europejski akcentuje zasadę niedyskryminacji przedsiębiorstw i obywateli wspólnot w zakresie podejmowania działalności gospodarczej w Polsce. Zasada ta działa w obie strony. Art. 44 określa harmonogram dostosowania prawa polskiego. Układ Stowarzyszeniowy wyznacza cenzurę czasową na dokonanie dostosowań.

Działalność gospodarcza – oznacza w szczególności działalność o charakterze przemysłowym, handlowym, działalność rzemieślniczą w zakresie wolnych zawodów.

Art. 2. 1. Ustawy o działalności gospodarczej
Działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest działalność wytwórcza, budowlana, handlowa i usługowa, prowadzona w celach zarobkowych i na własny rachunek podmiotu prowadzącego taką działalność.

zakładanie przedsiębiorstw – prawo do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej uwzględniające swobodę zatrudniania (samozatrudniania), swobodę do tworzenia i kierowania przedsiębiorstwem, którym efektywnie kontrolują, swoboda doboru pracowników

Art. 44 dotyczy zasady traktowania narodowego odnoszącego się do stałej obecności podmiotów zagranicznych na terytorium Polski i Wspólnot i niedyskryminacji tych podmiotów.
Kapitał bankowy wchodzi do Polski – układ stowarzyszeniowy pozwala na to, nie można tworzyć restrykcji.
Art. 46 Zobowiązuje Radę stowarzyszenia do przygotowania rozwiązań niezbędnych do wzajemnego uznawania kwalifikacji. Wejście Polski do Unii Europejskiej oznacza respektowanie kwalifikacji, rynki powinny się otworzyć na siłę roboczą. (uznawanie dyplomów, a uznawanie dyplomów w aspekcie wejścia na rynki pracy)
Art. 52 Dopuszczanie kluczowych podmiotów do podejmowania pracy bez stosownych zezwoleń, artykuł ten wylicza kwalifikacje i stanowiska – nie można odmówić zatrudniania osób na tych stanowiskach (obecnie musi być zgoda Urzędu Pracy).

Ustawa o działalności gospodarczej z dnia 23 grudnia 1988 roku/
Art. 1. Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest wolne i dozwolone każdemu na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. (wyrażona jest tutaj zasada niedyskryminacji)
Art. 2. Działalność gospodarcza – łączne wyrażenie 3 przesłanek:
1) działalność wytwórcza, budowlana, handlowa i usługowa
2) prowadzona w celach zarobkowych
3) prowadzona na własny rachunek przez podmiot prowadzący działalność.
Działalność non-profit nie jest działalnością gospodarczą. Gdy te 3 cechy nie są spełnione, wtedy to nie jest działalność gospodarcza.

Art. 2. 2. Przedsiębiorca:
a) osoba fizyczna
b) osoba prawna
c) jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej

Działalność gospodarczą może prowadzić: osoba fizyczna, osoba prawna, osoba nie będąca osobą fizyczną, osoba nie będąca osobą prawną (spółka cywilna).
Kupiec – dotyczy podmiotu prawa handlowego, przedsiębiorca to pojęcie szersze.

Art. 3.1. Przedsiębiorca jest obowiązany spełniać przewidziane prawem warunki prowadzenia działalności gospodarczej, dotyczące ochrony przed zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego, a także inne warunki określone w przepisach budowlanych, sanitarnych, weterynaryjnych, przeciwpożarowych i przepisach dotyczących ochrony środowiska.
Art. 3.3. (wymogi finansowe) Przedsiębiorca jest obowiązany do:
1) posiadania rachunku bankowego, gdy wartość należności lub zobowiązań przekracza równowartość 3000 EURO, albo równowartość 1000 EURO, gdy suma należności i zobowiązań powstałych w miesiącu poprzednim przekracza 10 000 EURO;
2) zawiadomienia urzędu skarbowego właściwego ze względu na podatek dochodowy o posiadaniu rachunku bankowego;
3) zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego oraz banku, w którym otwarty jest podstawowy rachunek bankowy o posiadaniu rachunków bankowych w innych bankach;
4) zawiadomienia banków, w których otwarte są inne rachunki bankowe tego przedsiębiorcy o nazwie i adresie banku, gdzie otwarty jest rachunek podstawowy.
Art. 4.1. Przedsiębiorcy mogą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywać czynności oraz działań, które nie są przez prawo zabronione. (przedsiębiorcy mają swobodę działalności gospodarczej)
Art. 5. Przedsiębiorca może zatrudniać pracowników w nieograniczonej liczbie i bez pośrednictwa organów zatrudnienia. (przedsiębiorca posiada swobodę zatrudniania)
Art. 8.1. Działalność gospodarcza podlega albo zgłoszeniu do ewidencji albo rejestracji. Zgłoszenie do ewidencji to czynność ewidencyjna, uprawnienie do działalności gospodarczej wynika z zasady notyfikacji, gdy zgłosiłem mogę podjąć działalność. Rejestracji towarzyszy procedura określonego postępowania i dopiero wpisanie do rejestru daje prawo do podjęcia działalności gospodarczej.
Art. 11.1. Niektóre rodzaje działalności podlegają koncesjonowaniu.

Rozdział 4a Zakaz konkurencji
Art. 25a.1. Osoba pełniąca kierownicze funkcje u przedsiębiorców nie może zajmować się interesami konkurencyjnymi, a w szczególności uczestniczyć w spółkach konkurencyjnych jako wspólnik lub członek władz.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na własny rachunek.

Ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne z dnia 21 sierpnia 1997

Art. 2 definiuje listę osób objętych ustawą: członkowie zarządów gminy, skarbników, pracowników banków państwowych itd.
Art. 7 można także objąć tym osoby po zakończeniu funkcji.
Art. 10 oświadczenia o stanie majątkowym, ustawa tworzy rejestr korzyści, musi podać przysporzenia majątkowe, o których jest mowa dotyczy także małżonków.

Ustawa o działalności gospodarczej Art. 4.
1. Przedsiębiorcy mogą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywać czynności, które nie są przez prawo zabronione.
2. Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie pocztowych usług o charakterze powszechnym, polegających na przyjmowaniu, przewozie i doręczaniu w obrocie krajowym i zagranicznym: przesyłek listowych – z wyjątkiem druków bezadresowych i ankiet – o masie do 2000 g, listów wartościowych o masie do 2000 g, paczek pocztowych oraz nadawaniu i doręczaniu przekazów pocztowych, jest zastrzeżone dla Poczty Polskiej.

Realizowanie mojego prawa nie może ograniczać swobody i prawa innych kontrahentów na rynku. Zasady wartości i etyki – strażnikami są instytucje i korporacje zawodowe i gospodarcze. Nieuczciwych przedsiębiorców należy z gry wyeliminować.

Uwarunkowania międzynarodowe na gruncie Konwencji Paryskiej o ochronie własności przemysłowej z dnia 20 marca 1883 roku. Została zmieniona Aktem Sztokholmskim z dnia 14 lipca 1967 roku i ratyfikowana przez Polskę w 1975 roku i opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 9/1975. Państwa, które weszły w skład konwencji tworzą Związek Ochrony Własności Przemysłowej. Przedmiotem ochrony własności przemysłowej są patenty na wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, znaki usługowe, nazwa handlowa i oznaczenia pochodzenia lub nazwy pochodzenia, jak również zwalczanie nieuczciwej konkurencji.

„Własność przemysłowa” rozumiana jest w najszerszym znaczeniu i stosuje się nie tylko do przemysłu i handlu w ścisłym znaczeniu, ale również do przemysłów rolnych i wydobywczych oraz do wszystkich produktów wytworzonych lub naturalnych, jak na przykład: win, nasion, liści tytoniu, owoców, zwierząt, minerałów, wód mineralnych, piwa, kwiatów, mąki.

Do patentów na wynalazki zalicza się również różne rodzaje patentów przemysłowych uznanych przez ustawodawstwo Państw będących członkami Związku, jak patenty wprowadcze, patenty na ulepszenia, patenty i świadectwa dodatkowe itd.

Państwa członkowskie są zobowiązane zapewnić osobom fizycznym i prawnym ochronę przed czynami nieuczciwej konkurencji.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: