Elastyczność w ekonomii to sposób reakcji jednego czynnika na zmianę drugiego.
Współczynnik elastyczności wskazuję siłę reakcji danego czynnika na zmianę drugiego czynnika na niego wpływającego.
Elastyczność cenowa popytu informuje nas o tym o ile % zmieni się popyt na dane dobro, jeżeli cena tego dobra zmieni się o 1%. Jest to relacja między względnymi zmianami popytu, a powodującymi je względnymi zmianami ceny.
Ed(p) = (-1)∆D/D : ∆P/P = (- 1) D1-D0/D : P1-P0/P
(-1) zostało dodane do wzoru by uniknąć uniedogodnień, ponieważ zwykle popyt jest odwrotnie proporcjonalny do ceny.
Elastyczność mieszana popytu (nazywana także elastycznością krzyżową) – miara procentowej zmiany wielkości popytu na dobro X w stosunku do procentowej zmiany ceny dobra Y. Występuje gdy dobra są ze sobą powiązane (komplementarne, substytucyjne). Zmiana ceny jednego dobra powoduje zmianę popytu drugiego.
Elastyczność mieszana jest dodatnia dla substytutów (wzrost ceny substytutu zwykle powoduje wzrost popytu na dane dobro) oraz ujemna dla dóbr komplementarnych (wzrost ceny dobra komplementarnego zwykle powoduje spadek popytu na dane dobro)
Ed(m) = ∆Dx/Dx : ∆Py/Py
Dx1-Dx0/Dx : Py1-Py0/Py
Edm>0 – substytuty
EdmEdm=0 bark jakiegokolwiek związku między dobrami
Elastyczność dochodowa popytu jest to procentowa zmiana popytu pod wpływem procentowej zmiany dochodu.
Współczynnik dochodowej elastyczności popytu Edy informuje nas o tym o ile % zmieni się popyt na dane dobro, jeżeli dochód dobra zmieni się o 1%. Jest to relacja między względnymi zmianami popytu i powodującymi je względnymi zmianami ceny.
Ed(y) = ∆D/D : ∆Y/Y = D1-D0/D : Y1-Y0/Y
Edy >0 dobra normalne
Edy 0-1 dobra podstawowe – dobra podstawowe takie jak żywność cechują się niską elastycznością popytu, ponieważ konsumenci i tak są zmuszeni je kupować.
Edy Edy >1 – dobra wyższego rzędu (luksusowe). Dobra wyższego rzędu cechują się wysoką elastycznością dochodową popytu. Popyt na tego typu dobra jest zwykle wysoce uzależniony od dochodów.
Elastyczność cenowa podaży – jest to procentowa zmiana popytu pod wpływem procentowej zmiany ceny. Współczynnik cenowej elastyczności podaży ES informuje nas o tym o ile % zmieni się podaż na dane dobro, jeżeli cena tego dobra zmieni się o 1%. Jest to relacja między względnymi zmianami podaży, a powodującymi je względnymi zmianami ceny.
ES=∆S/S : ∆P/P = S1-S0/S : P1-P0/P
„Współczynnik dochodowej elastyczności popytu Edy informuje”, co ma znaczyć „Edy”?. pozdrawiam
ok.nie było pytania:)
To oznaczenie współczynnika elastyczności dochodowej popytu. E – elastyczność,d – popyt, y – dochód (jedne z najpopularniejszych oznaczeń)
chyba Edi czyli Income Elasticity Of Demand z tego co się mnie kojarzy..
Rożne książki podają różne oznaczenia, ogólnie wszystkie są prawidłowe
Dzięki za te opracowanie, w końcu ktoś to opisał prosto i treściwie.
Przydało się, dzięki. Wreszcie to ktoś jakoś w prosty sposób wyjaśnił.
Witam, aczkolwiek w opisie Elasstyczności Mieszanej Podaży winno by „Podaży” nie „Popytu. Ot, drobnostka – nie umniejszająca świetności tego opisu – lepiej niż w Beggu czy Czarnym!
@Jonasz, nie jestem ekspertem ekonomicznym i nie do końca rozumiem te wzory, ale chyba elastyczność mieszana, to właśnie elastyczność popytu, a nie podaży, czy się mylę?