Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Emisja papierów wrtościowych na rynku pierwotnym i wtórnym

« starsze | nowsze »

Rynek pierwotny

OFERTA PUBLICZNA
Zgodnie z ustawą o publicznym obrocie papierami wartościowymi oferta publiczna wystąpi wówczas, gdy do proponowania nabycia papierów wartościowych wykorzystuje się środki masowego przekazu albo gdy proponowanie ich nabycia kierowane jest do więcej niż 300 osób lub do nieoznaczonego adresata. Ustawa mówi, że emitent może wprowadzić nowe papiery do publicznego obrotu tylko za pośrednictwem domu maklerskiego.

Formy:
1) EMISJA WŁASNA – sam emitent oferuje i sprzedaje papiery
2) EMISJA OBCA – polega na zleceniu przez emitenta emisji ( oferowanie i sprzedaż papierów wyspecjalizowanym instytucją pośredniczącym.
-SUBEMISJA USŁUGOWA – podmioty lub podmioty tworzące konsorcjum emisyjne nabywa papiery wartościowe na własność podejmując więc ryzyko ekonomiczne związane z emisją.
-SUBEMISJA INWESTYCYJNA – dom maklerski lub inne podmioty podpisują z emitenetm umowę na nabycie nieuplasowanej w trakcie emisji pierwotnej części proponowanej emisji.

OFERTA PRYWATNA
Występuje gdy proponowanie nabycia papierów wartościowych skierowane jest do mniej niż 300 oznaczonych adresatów.

Rynek wtórny

urzędowy rynek giełdowy – zgłoszony do UE jako oficjalny rynek kapitałowy w Polsce i dotyczą go wymagania unijne.
rynek nieurzędowy – segment o łagodniejszych regulacjach:rynek pozagiełdowy ( CeTO SA. – Centralna Tabela ofert S.A.) – powstała 04.1996 r. z inicjatywy Zespołu Domów Maklerskich Związku Banków Polskich. Są tu na tym rynku papiery wartościowe, które są dopuszczone do publicznego obrotu przez komisję ale nie są notowane na giełdzie, ponieważ nie spełniają wymaganych przez giełdę warunków. Akcje spółki są imienne, mogą być nabywane przez domy maklerskie, banki, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń, emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu, zagraniczne osoby prawne prowadzące na terytorium państwa członkowskiego działalność maklerską, krajowe i zagraniczne osoby prawne prowadzące na terytorium państwa członkowskiego działalność maklerską, krajowe i zagraniczne osoby prawne za zgodą komisji.

ZADANIA:
– opracowanie zasad postępowania uczestników regulowanego rynku pozagiełdowego publicznego obrotu papierów wartościowych
– przygotowanie regulacji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tego rynku
– tworzenie i administrowanie infrastrukturą techniczną i organizacyjną niezbędną do realizacji powyższych zadań.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: