Płynność finansowa to niezwykle istotny czynnik dla każdego przedsiębiorstwa. Oznacza zdolność firmy do pokrywania bieżących zobowiązań, spłaty należności, a także umożliwia zakup towarów bądź usług niezbędnych do funkcjonowania działalności. Wielu przedsiębiorstw decyduje się udzielić swoim kontrahentom kredytu kupieckiego. To nic innego, jak odroczenie terminu płatności za zakupiony przedmiot, czy też usługę. Nierzadko zdarza się tak, że po upływie określonego czasu, zobowiązania nadal pozostają nieuregulowane. Przyczynia się to do powstawania zatorów finansowych, co może skutkować nawet upadłością firmy. W tej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem staje się faktoring. Usługa ta pozwala uniknąć wielu problemów, z jakimi może zmierzyć się przedsiębiorca po nawiązaniu współpracy z nieuczciwymi kontrahentami. Czym dokładnie jest faktoring? Kiedy się opłaca? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!
Faktoring to usługa skierowana zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Polega na przekazaniu wystawionych faktur sprzedażowych, z odroczonym terminem płatności, do instytucji finansowej (faktora). Dzięki temu firma w przeciągu 24 godzin otrzymuje należne środki finansowe. Faktor przekazuje na konto przedsiębiorcy ustalony wcześniej procent (zwykle jest to 80-90% wartości faktury).
Kontrahent jest zobowiązany do uregulowania należności bezpośrednio na konto firmy faktoringowej. Usługa faktoringu pozwala skutecznie ograniczyć ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Jednocześnie umożliwia zachowanie stabilności finansowej, która odgrywa bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Zyski firma może przekazać na zakup towarów lub usług, wynagrodzenia dla pracowników, zwiększenie produkcji bądź inny, dowolny cel, który umocni jej pozycję na rynku pracy. Faktoring to również narzędzie do monitorowania płatności oraz weryfikacji kontrahentów.
Faktoring pełny (bez regresu) polega na całkowitym przejęciu ryzyka niewypłacalności kontrahenta przez firmę faktoringową. Faktor przekazuje na konto przedsiębiorcy należną wartość faktury, potrąconą o koszty świadczenia usługi. Faktoring bez regresu ma szczególne znacznie, w przypadku, gdy przedsiębiorcy planują nawiązać współpracę z wieloma kontrahentami, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. W takiej sytuacji właściciele działalności gospodarczych po prostu nie są w stanie sprawdzić moralności płatniczej każdego z potencjalnych współpracowników. Przekazując sprawę firmie faktoringowej zyskujemy pewność, że płynność finansowa nie zostanie w żadnym stopniu zaniechana.
Faktoring bez regresu to usługa, która poparta jest umową ubezpieczenia należności. Dlatego też decydując się na ten rodzaj finansowania, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. W ramach faktoringu pełnego faktor oferuje szereg kompleksowych usług związanych z monitorowaniem płatności, jak również windykacją należności. Dzięki temu Klient zyskuje sporą oszczędność czasu. Faktoring bez regresu stosowany jest w wielu branżach, a zwłaszcza w tych, które są szczególnie narażone na zatory płatnicze. Należą do nich: branża transportowa, budowlana, spożywcza, samochodowa, reklamowa oraz produkcyjna. Oczywiście, ten typ faktoringu sprawdzi się również w wielu innych branżach. Warto nadmienić, że faktoring pełny pomaga w czyszczeniu bilansów, czyli uporządkowaniu trudnych do ściągnięcia zobowiązań, co bez wątpienia przyczynia się do poprawy kondycji finansowej.
Faktoring niepełny (z regresem) to usługa polegająca na wykupie przez faktora należności, bez przejęcia ryzyka niewypłacalności. Odpowiedzialność ta spoczywa na Kliencie. W sytuacji, gdy kontrahent nie ureguluje należności w określonym terminie, faktorant jest zobowiązany zwrócić otrzymaną sumę na konto faktora. Po zakończeniu sprawy może na własną rękę dochodzić swoich praw w stosunku do dłużnika. Faktoring z regresem to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy od dłuższego czasu współpracują z wiarygodnymi partnerami biznesowymi. Warto dodać, że ten typ faktoringu jest znacznie tańszy od faktoringu pełnego. W przypadku faktoringu niepełnego Klient ma znacznie mniej formalności do załatwienia, co znacznie usprawnia cały proces.
Mimo że ryzyko niewypłacalności spoczywa na Kliencie, faktoring niepełny ma sporo zalet. Jest to optymalne rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw, niezależnie od branży czy pozycji na rynku. Z tego typu usługi może skorzystać wielu przedsiębiorców, gdyż nie jest ona tak kosztowna, jak faktoring pełny. W głównej mierze ma to związek, z tym że nie trzeba doliczać dodatkowych opłat związanych z ubezpieczeniem należności. Firma faktoringowa w ramach faktoringu z regresem oferuje monitoring wierzytelności oraz weryfikację partnerów biznesowych, co z całą pewnością zapobiega zachwianiu płynności finansowej.
Faktoring mieszany, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie faktoringu pełnego i niepełnego. Ryzyko poniesienia strat w wyniku nawiązania współpracy z nieuczciwym kontrahentem spoczywa zarówno na Kliencie, jak i faktorze. Szczegółowe warunki podziału pomiędzy dwiema stronami powinny zostać zawarte w umowie. Odpowiedzialność za nieterminową spłatę zobowiązań spoczywa na faktorze, jednak tylko do określonej kwoty. Jeśli wartość faktury przewyższa kwotę ustaloną w umowie, wówczas ryzyko niewypłacalności automatycznie przechodzi na Klienta. Inaczej mówiąc, jeśli wartość faktury nie przekroczy ustalonego limitu – obowiązują zasady faktoringu pełnego. Natomiast, gdy granica ta zostanie przekroczona, wówczas postępowanie jest takie samo, jak w faktoringu niepełnym.
Faktoring mieszany okazuje się być optymalnym rozwiązaniem dla wielu firm. Nie da się ukryć, iż z takiej usługi korzysta coraz więcej polskich przedsiębiorców. Sporą zachętą do skorzystania z tego rodzaju finansowania są stosunkowo niskie koszty. Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, główną zaletą faktoringu mieszanego jest podział ryzyka niewypłacalności na dwie strony. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, których priorytetem jest utrzymanie dobrej kondycji finansowej. Oprócz tego faktoring mieszany sprawdzi się w przypadku, gdy przedsiębiorcy nie mają całkowitej ufności w stosunku do swoich partnerów biznesowych. Taka opcja częściowo chroni firmę przed wieloma problemami związanymi z niewypłacalnością współpracowników.
Faktoring to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zachowanie stabilności finansowej w przedsiębiorstwie. Usługa ta zapewnia stały dostęp do gotówki, a jednocześnie chroni firmę przed zatorami płatniczymi. W przypadku, gdy zdecydujemy się skorzystać z usługi faktoringu, koniecznie musimy sporządzić umowę faktoringową.
Umowa faktoringowa zawierana jest pomiędzy dwiema stronami – faktorem i faktorantem. Pozwala ona w bezpieczny sposób przenieść swoje wierzytelności na stronę faktora. Natomiast w obowiązku firmy faktoringowej leży prowadzenie rozliczeń, administrowanie dokumentacji, a także monitorowanie kondycji finansowej oraz jeśli zajdzie taka potrzeba – dochodzenie czynności windykacyjnych. Oczywiście, umowa powinna zostać zawarta, zanim jeszcze upłynie termin zapłaty. Warto dodać, że w umowie musi znaleźć się informacja dotycząca wybranego rodzaju faktoringu – czy jest on pełny, niepełny, czy też mieszany. Dodatkowo bardzo istotna jest wzmianka o wynagrodzeniu dla faktora. W ramach świadczonych usług faktor pobiera zazwyczaj 10% prowizji od wartości faktury. Umowa faktoringowa nie ma podstawy prawnej, jednak warto ją sporządzić, aby uniknąć wszelkich nieporozumień. Należy nadmienić, iż zarówno faktor, jak i faktorant mają pełne prawo do rozwiązania umowy, jednak powinni uczynić to z 30-dniowym okresem wypowiedzenia.
Czy faktoring się opłaca? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu inwestorów. Nie ulega wątpliwości, iż usługa ta jest bardzo korzystna dla przedsiębiorców, którzy udzielają odroczonych terminów płatności. W takim przypadku muszą czekać na spłatę długów nawet kilka miesięcy, co może powodować zatory finansowe. Utrata płynności finansowej jest jednym z głównych powodów bankructwa. Faktoring pozwala utrzymać płynność finansową na optymalnym poziomie, dzięki czemu firma może w dalszym ciągu sprawnie funkcjonować. Korzystając z usług faktoringu zapewniamy sobie stały dostęp do środków zamrożonych w fakturach, co pozwala na pokrywanie bieżących zobowiązań. Faktoring to dobra opcja dla osób, które poszukują bezpiecznych i skutecznych źródeł finansowania działalności.
Faktoring opłaca się również wtedy, kiedy chcemy monitorować kondycję finansową dłużników. Niewątpliwie pozwala to na wdrożenie odpowiednich kroków we właściwym czasie, co zapobiega utracie płynności finansowej. Firmy faktoringowe, oprócz ochrony przedsiębiorstwa przed zatorami płatniczymi, oferują szereg dodatkowych usług, do których możemy zaliczyć również ściągnie należności czy wszczęcie czynności windykacyjnych. Faktoring opłaca się wtedy, kiedy planujemy nawiązać współpracę z dużymi kontrahentami i jednocześnie obawiamy się odroczonych terminów płatności. Z usługi tej warto również skorzystać, gdy rozpoczynamy współpracę z nowymi partnerami handlowymi nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Faktoring jest opłacalny niemal w każdej sytuacji, ponieważ skutecznie zabezpiecza firmę przed wieloma problemami, związanymi ze współpracą z nieuczciwymi kontrahentami.
Faktoring to usługa, która cieszy się ogromną popularnością wśród polskich przedsiębiorców. Nic dziwnego – w końcu jest skutecznym kołem ratunkowym podczas współpracy z nierzetelnymi partnerami biznesowymi. Faktoring doskonale chroni firmę przed utratą płynności finansowej. Wyróżniamy kilka rodzajów tej usługi – faktoring pełny, niepełny oraz mieszany. Każdy z nich ma swoje zalety. To, na który się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od naszych indywidualnych oczekiwań, jak i zasobów finansowych.
Faktoring jest bez wątpienia bardzo opłacalną inwestycją. Należne środki finansowe są przekazywane na konto Klienta tuż po zakończeniu transakcji. Gotówkę może preznaczyć na dowolny cel – zakup potrzebnych towarów czy pokrywanie bieżących zobowiązań. Bez wątpienia przyczynia się to do umocnienia pozycji przedsiębiorstwa na rynku pracy oraz zdobycia znaczącej przewagi nad konkurencją. Nie da się ukryć, iż zatory płatnicze są poważnym problemem wielu firm. Aby ich uniknąć, warto skorzystać z usług firmy faktoringowej.
Ostatnio coraz popularniejszy.