Faktoring to odpowiedź na zastoje płatnicze. Zapewnia finansową płynność, jest dobrym rozwiązaniem m.in. dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej. Czym dokładnie są usługi faktoringowe, dla kogo są przeznaczone oraz jakie są rodzaje faktoringu?
Faktoring jest usługą umożliwiającą sprzedaż faktur w zamian na otrzymanie gotówki. Polega ona na wykupieniu faktur od przedsiębiorcy, który sprzedaje lub wykonuje usługi na rzecz kontrahentów. Faktoring zapewnia płynność firmy poprzez finansowanie bieżącej działalności. Dzięki pomocy firmy faktoringowej, właściciel firm może w terminie regulować na bieżąco swoje zobowiązania.
Faktoring polega na przekazaniu przez przedsiębiorcę swoich faktur do faktora przed terminem ich płatności. Następnie firma faktoringowa finansuje te faktury oraz wypłaca za nie środki, bezpośrednio na konto przedsiębiorcy.
Wyróżniamy różne rodzaje faktoringu ze względu m.in. na terytorium. Jest to faktoring krajowy i międzynarodowy oraz faktoring eksportowy i importowy.
Z usług faktoringowych korzystają właściciele firm, którzy nie otrzymali pieniędzy za wystawione wcześniej faktury. Warto pamiętać, że faktury zgłaszane do finansowania nie mogą być przeterminowane.
Faktoring jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą zabezpieczyć się przed przyszłymi zatorami płatniczymi, którym zależy na całościowych i kompleksowych usługach finansowych, dla przedsiębiorstw, które stosują odroczenie lub długie terminy płatności co skutkuje utrudnionym regulowaniem należności w firmie.
Faktoring sprawdzi się również w przypadku, gdy przedsiębiorstwo nie posiada zdolności kredytowej, a ma jednocześnie problemy z wypłacaniem płynności finansowej. Oczywiście firma może ubiegać się o kredyt w banku, jednak musi przy tym spełniać wiele warunków. W przypadku kredytu standardowo sprawdzana jest przede wszystkim historia kredytowa firmy, a także okres jej działalności.
Faktoring pełny oznacza całkowite przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy/kontrahenta przez faktora. W momencie, gdy przedsiębiorca otrzyma zaliczkę faktury o wartości 80-90% od faktora, natomiast faktor nie otrzyma żadnej zapłaty od kontrahenta, wtedy przedsiębiorca nie ponosi kosztów. Nie musi również zwracać otrzymanej zaliczki. Jest to najdroższa usługa faktoringowa obecna na rynku.
Faktoring niepełny oznacza natomiast wykupienie wierzytelności od przedsiębiorcy przez faktora, jednak nie ponosi on odpowiedzialności za ewentualną niewypłacalność kontrahenta. W momencie, kiedy dłużnik nie zapłaci odpowiedniej należności faktorowi, obowiązek spłaty spadnie na przedsiębiorcę.
Istnieje jeszcze tak zwany faktoring mieszany, który zawiera elementy dwóch powyższych faktoringów. Polega on na uzgodnieniu kwoty, za którą odpowiada faktor w przypadku niewypłacalności dłużnika. Jeżeli ustalona kwota zostanie jednak przekroczona, odpowiedzialność spłaty spadnie na przedsiębiorcę.
Umowy faktoringu i sposób korzystania z usług faktoringowych możemy podzielić na:
Dodaj komentarz lub opinię na forum: