Reklama Google Adwords pełni niezwykle istotną rolę w prowadzeniu biznesu online. Dzięki niej można znacząco zwiększyć oglądalność, np. w sklepie internetowym, ale również pozyskać większą ilość potencjalnych klientów, a także stałych klientów, co znacząco zwiększa zyski.
W tym przypadku duże znaczenie ma kampania remarketingowa. Dzisiaj doradzimy, które filtry warto znać planując remarketing Google.
Na samym początku warto poznać definicję filtra. Jest to narzędzie, dzięki któremu można wyszukiwać, a także wyświetlać najważniejsze dane w kampanii. W tym przypadku może to być słowo kluczowe, bądź też współczynnik klikalności. Opcje filtrowania w Google remarketingu są dostępne w zależności od rodzaju wyświetlanych tabel.
Filtr wyklucz/uwzględnij tylko ruch z domeny usługodawcy internetowego jest niezwykle ważny w remarketingu. Jest to jeden z ważniejszych filtrów, którego celem jest wykluczenie bądź też uwzględnienie tylko wizyty z danej domeny. Dotyczy to np. domeny usługodawcy. Może być to także sieć firmowa. Ma on niezwykle duże znaczenie w sytuacji gdy inna osoba użyje kodu GA i będzie raportowała właśnie ten ruch.
Filtr predefiniowany wymaga wybrania opcji w liczbie wizyt w tej nazwie hosta. Ruch z domeny ISP służy do filtrowania po domenie danego dostawcy usług internetowych. Podsumowując, dzięki temu filtrowi możemy zarówno uwzględnić, jak i też wykluczyć każdą metrykę Google, np. kampanię Adwords do wersji flash na urządzenia naszych użytkowników.
Warto wiedzieć, że Google Analytics nie rozróżnia wielkości liter. Zatem w raportach mają one taką samą postać adresu URL, co może powodować problemy. Decydując się na ten filtr w szybki sposób można sprowadzić dwa adresy do jednej postaci. W ten sposób nawet, gdy różnią się one wielkością liter, będą prowadzić do tego samego miejsca. Jego ogromną zaletą jest łatwość użycia.
Prowadząc sklep internetowy czy też blog istotne znaczenie ma tutaj ruch. Jak wiadomo im większy ruch, tym mamy możliwość zdobycia większej ilości klientów. Ma to duże znaczenie zarówno w przypadku bloga i liczby obserwatorów, ale również w przypadku sklepów internetowych. Wybierając filtr wyodrębnienie ruchu z konkretnego źródła bardzo łatwo można śledzić zarówno ruch z SEO czy też z Adwords.
Jak wiadomo prowadząc działania marketingowe konieczna jest ich dogłębna analiza, a dzięki wyodrębnieniu ruchu jest to banalnie proste. Jeżeli chcemy wyodrębnić ruch np. z Adwords, wpisujemy „cpc”. Można także stosować wyrażenia regularne, które mają zastosowanie w przypadku bardzo dużych kampanii.
Coraz więcej osób zakłada swoje blogi, a jak wiadomo potencjalny zarobek zależny jest w dużej mierze od ilości osób odwiedzających i komentujących. Zatem tutaj również warto stosować filtr, a dokładnie filtr wyodrębnienie ruchu z katalogu subdomeny. Wystarczy tylko stworzyć nowy widok danych i zastosować odpowiednią konfigurację.
W polu podkatalog należy wprowadzić adres bloga. Natomiast, jeżeli mamy stronę w subdomenie to w podkatalogu wprowadzamy adres swojej subdomeny. Tutaj bardzo ważną rzeczą jest fakt, że ten filtr może mieć też zastosowanie w przypadku wyodrębnienia ruchu także na stronie mobilnej.
Planując kampanię remarketingową niezwykle ważne znaczenie mają filtry. Dzięki nim możemy poznać ilość osób, która odwiedza naszą stronę, co ma duże znaczenie w remarketingu dynamicznym, gdyż jak wiadomo pozwala on na dotarcie do grupy potencjalnych klientów i wyświetlanie im reklam produktów, które wcześniej oglądali na naszej stronie. Wykorzystując adwordsremarketing w połączeniu z odpowiednio ustawionymi filtrami można liczyć na lepszą klikalność reklam, a także mniejszą ilość odrzuconych koszyków.
Niestety czasami dochodzi do problemów z konfiguracją remarketingu dynamicznego. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich filtrów. W tym przypadku należy zawsze sprawdzić, czy wartość filtra jest zgodna z wartością, jaka została podana w pliku danych. Warto także zastanowić się, czy stosowanie filtrów produktów jest konieczne, gdyż w niektórych sytuacjach wiąże się to z obniżeniem skuteczności reklam. Zatem my odradzamy takie stosowanie.
Dobry artykuł. Przydatny dla branżowców.
Czy jest jakiś zautomatyzowany sposób na ten remarketing w Adwords? Chodzi mi o coś takiego, że jak ktoś odwiedzi jakiś produkt w sklepie, ale go nie kupi, to potem widzi wszędzie jego reklamę.
Jak się robi na FB kampanie remarketingowe? Chodzi mi właśnie o coś takiego jak kolega powyżej napisał, tylko że na FB. Mam np. utworzoną grupę niestandardową – remarketing ze 180 dni, czyli wszystkich, którzy mają Facebookua i odwiedzili stronę w ciągu ostatnich 180 dni, ale mogę do nich posłać tylko reklamę, którą sam zrobię, a nie tak że zobaczą to co sobie sami oglądali. Wiem, że to się da zrobić bo sam widzę takie kampanie, tylko nie wiem jak.
Zgadzam się, artykuł jest super. Ja się radziłam u specjalisty z Orchidea Group i mniej więcej to samo mówił. Warto skorzystać ze wsparcia osób, które zdobywały wiedzę przez doświadczenie. Póki co obserwuję jak to działa i pytam, kiedy czegoś nie rozumiem. Kiedy już poczuję się pewnie, sama zamierzam spróbować swoich sił w prowadzeniu kampanii.