Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

« starsze | nowsze »

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

W momencie kiedy dłużnik staje się niewypłacalny, czyli nie jest w stanie zakupić rzeczy użytku codziennego lub spłacić rat kredytu, ogłaszana jest upadłość konsumencka na drodze sądowej. Jak wygląda ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez osobę fizyczną?

Upadłość konsumencka – podstawowe informacje

podpisywanie dokumentu

Upadłość konsumencka jest orzeczona przez sąd, gdy osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej nie posiada środków pieniężnych zdających wywiązać się z zobowiązań jak np. spłata kredytu lub zakup rzeczy użytku codziennego. Wniosek o upadłość konsumencką jest zgłaszany przez dłużnika, który ma na celu oddłużenie. W niektórych przypadkach jest możliwe umorzenie części lub całości długu – jednak dotyczy to tylko zadłużenia występującego przed ogłoszeniem upadłości. Na drodze postępowania jest przejmowana całość lub część majątku zadłużonego. Uzyskane środki z likwidacji własności są przeznaczone na zaspokojenie roszczenia wierzycieli. Czytaj więcej o tym jak ogłosić upadłość konsumencką (https://adwokatspiewak.pl/ogloszenie-upadlosci-konsumenckiej/).

Co zrobić by ogłosić upadłość?

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać, aby ogłosić upadłość konsumencką jest złożenie wniosku do sądu. Trzeba pamiętać o tym, iż musi to być sąd odpowiedni dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Jak złożyć wniosek?

Dany wniosek musi być urzędowym formularzem. Znajduje się on na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w Sądzie. Należy wypełnić wszystkie informacje dotyczące zadłużenia tzn. nazwę i siedzibę wierzyciela, termin spłacenia należności oraz kwotę zadłużenia. Dodatkowo dłużnik powinien wykazać swoją niewypłacalność. Należy zawrzeć opis swojej obecnej sytuacji finansowej – dotyczy kosztów utrzymania oraz wysokość dochodów, a także wysokość zadłużenia. Ważnym aspektem pod którym jest rozpatrywany wniosek są okoliczności, które doprowadziły wnioskodawcę do zadłużenia. Przedstawiona historia powinna być krótka i konkretna, a w niej uwzględnione będą wszystkie zdarzenia losowe jak nałogi, utrata pracy, śmierć członka rodziny czy też samego dłużnika. Składając wniosek, konieczne jest wniesienie opłaty w wysokości 30 zł.

Na co zwrócić uwagę sporządzając wniosek?

Dokument powinien być wykonany starannie. Kompletność dokumentów dotycząca dłużnika i wierzycieli odgrywa kluczową rolę. Do podania należy dołączyć oświadczenie o prawdziwości wszystkich danych ujętych we wniosku. Jeśli wniosek będzie posiadał braki, Sąd ma prawo wezwać nas do uzupełnienia ich pod rygorem zwrotu. Jednak, gdy braki będą bardzo duże, Sąd może od razu umorzyć postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a w takim przypadku wszystkie dokumenty będzie trzeba złożyć raz jeszcze. Warto pamiętać, by jak najdokładniej opisać okoliczności i sytuację finansową swojego zadłużenia. Wtedy Sąd posiadając dokładniejsze informacje na temat naszego stanu, może umorzyć nasze zobowiązania. Jeśli nie jesteśmy pewni jak prawidłowo złożyć wniosek, warto zgłosić się do adwokata (https://adwokatspiewak.pl/), który będzie w stanie go sporządzić.

Co się dzieje w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez sąd?

W efekcie dłużnik zostaje zwolniony z zobowiązań. Jednak od tego momentu jego majątek znajduje się pod nadzorem syndyka. W takim przypadku zadłużony nie ma możliwości sprzedaży swoich dóbr. Dodatkowo część dochodów jest zajmowana przez syndyka. Pozostała część może być wydawana na sprawy bieżące jak jedzenie czy środki czystości, których rachunki musi przedstawić syndykowi.

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej cały majątek masy upadłościowej zostaje zarządzany przez syndyka, który sprzedaje go. Wyjątkiem rzeczy, które nie podlegają sprzedaży są przedmioty pierwszej potrzeby. Jednak, gdy taki składnik masy majątkowej przekracza pięciokrotnie wysokość wynagrodzenia miesięcznego dłużnika – syndyk ma obowiązek powiadomić sąd i wierzycieli.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: