Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie?

« starsze | nowsze »

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie?

Kredyt hipoteczny jest dla większości osób najważniejszą decyzją finansową w życiu. Są to pieniądze przeznaczone na konkretny i namacalny cel, a nikt przecież nie lubi wydawać pieniędzy na coś, czego nie może od razu zobaczyć. Dlatego też polisa na życie nie zawsze jest tak oczywistą koniecznością – kto chciałby myśleć o przykrych ewentualnościach własnej przyszłości? Tymczasem takie świadczenie, w obliczu wypadku, może okazać się zbawienne dla Ciebie samego, jak i dla Twoich bliskich. Warto zatrzymać się w pędzie życia i pomyśleć nad każdym możliwym scenariuszem.

Jak zatem mądrze wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie?

monety na tle zegara

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie na życie ma na celu ochronić osobę ubezpieczoną i jego rodzinę pod względem finansowym w sytuacjach uszczerbku na zdrowiu czy śmiertelnego wypadku. W przypadkach, gdy ubezpieczony dozna jednego z powyższych, polisa gwarantuje środki finansowe. Aby ubezpieczyć się na życie, pozornie wystarczy tylko płacić składki w wybranym trybie – nie warto jednak iść drogą na skróty. Wybór dobrej polisy powinien być poprzedzony świadomymi przemyśleniami i rozważaniami za i przeciw.

Czy ubezpieczenie na życie jest dla mnie?

Nie, jeśli posiadasz znaczne oszczędności, tzw. poduszkę finansową, która w zupełności wystarczy na „czarną godzinę” i zapewni Ci swobodne odbicie się od finansowego dna. Oczywiście polisa może być dodatkowym źródłem takiego zabezpieczenia, ale nie jest konieczna. Jeżeli jednak jesteś jedynym żywicielem rodziny, a Twoje oszczędności są bardzo małe lub nie masz ich wcale, zakup ubezpieczenia ma duży sens. Polisa nie musi dotyczyć jedynie poważnych wypadków ani śmierci ubezpieczonego – jej zakres może być bardzo szeroki, np. możesz się ubezpieczyć na wypadek złamania nogi. Najlepiej dokładnie przeanalizować własne potrzeby – czy w Twojej rodzinie występują choroby przewlekłe? Czy często podróżujesz? Odpowiedzi na konkretne pytania ułatwią wybór i ochronią przed podjęciem nieprzemyślanej decyzji, przez którą płaciłbyś za coś, czego nie potrzebujesz, lub odwrotnie – nie zapewnisz sobie właściwej i potrzebnej ochrony.

Pierwszy krok w zakupie ubezpieczenia

Wiesz już, jaka polisa będzie dla Ciebie odpowiednia, więc idziesz do firmy A po konkretną ofertę. Agent jest miły, rzeczowy, dokładnie tłumaczy wszelkie zawiłe formalności, więc decydujesz się na zakup. Stop – nie kupuj polisy na pierwszym spotkaniu! Zakładów ubezpieczeń jest mnóstwo, tak jak ich ofert – może okazać się, że firma B oferuje dokładnie te same warunki w niższej cenie. Wyższa cena w tym przypadku rzadko świadczy o lepszej jakości – dobra polisa wcale nie musi powodować wielkiego uszczerbku na Twoich dochodach. Składka zależy przede wszystkim od tego, co wybierzesz. Inną ofertę cenową otrzyma ojciec trójki dzieci, a inną osoba żyjąca samotnie lub uprawiająca wyczynowo sport. Najważniejszy doradca finansowy, to Ty sam. Wybór firmy będzie co prawda czasochłonny, ale tego wymaga podjęcie decyzji skutkującej w przyszłości.

Ubezpieczenie na życie – ale czy na całe?

rodzina z dzieckiem w ramce w kształcie serca

Z wiekiem zmienia się niemal wszystko, a zwłaszcza zdrowie i potrzeby życiowe. Najbardziej newralgicznym okresem w życiu większości osób jest ten, gdy w domu są małe dzieci, a kredyt na mieszkanie został świeżo zaciągnięty. W przypadku śmierci młodego ojca kilkorga dzieci, przy kredycie rzędu 200 tys. złotych, minimalnym zabezpieczeniem jest kwota 300 tys. zł. Kwotę można oszacować na podstawie własnych zarobków, np. mnożąc swoje roczne dochody i obliczając poduszkę finansową na 3 lata do przodu. Zazwyczaj z upływem lat te potrzeby będą maleć – dzieci dorosną, kredyt mieszkaniowy zmniejszy się, a Ty będziesz mógł proporcjonalnie obniżyć kwotę swoich składek. Minimalny zakres ubezpieczenia to rok, ale można również wybrać opcję bezterminową. Wiąże się to oczywiście z kosztami – im dłuższy czas obowiązywania polisy, tym wyższa kwota składek.

Kto płaci najwięcej?

Wysokość składek jest zależna od kilku czynników. Więcej zapłacą:

  • osoby starsze;
  • mające genetyczne predyspozycje do chorób lub już chorujące przewlekle;
  • wykonujące zawód z grupy tzw. podwyższonego ryzyka, np. górnicy, policjanci, żołnierze;
  • trenujące sport wyczynowo, narażone na kontuzje;

OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Ten fragment podpisywanej umowy powinieneś przeczytać ze szczególną uwagą. Ubezpieczyciele stosują różnego rodzaju wyłączenia, zgodnie z którymi środki finansowe nie będą Ci przysługiwać. Najczęstsze wyłączenia dotyczą m.in. śmierci w wyniku wypadku w stanie nietrzeźwym, samobójstwa, obrażeń doznanych w wyniku aktów terroru. Warto zapoznać się dokładnie z OWU, aby wykluczyć sytuację, w której regularnie opłacasz składki, a nic z tego nie masz.

Wybierając polisę na życie pamiętaj, aby przede wszystkim dopasować ją do swoich potrzeb. Porównaj kilka ofert, sprawdź co oferują firmy obecne na rynku ubezpieczeniowym, np. tutaj:  https://www.open.pl/ubezpieczenia/zycie, ale przede wszystkim nie zwlekaj z decyzją. Wydatki, które wydają się ważniejsze, są zawsze, a my żyjemy coraz szybciej, tymczasem życie potrafi być nieprzewidywalne. Pomyśl o sobie i swoich bliskich i zabezpiecz przyszłość.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Opinie i Komentarze na Forum: 1

  1. Gutek Powiedział:

    Czytać OWU, czego 90% ludzi nie robi.

Dodaj komentarz lub opinię na forum: