Polacy coraz częściej decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że własny biznes, to nie tylko przyjemność, bycie sobie szefem, spotkania z klientami i prowadzenie firmy. To także sprawy niecierpiące zwłoki, przy których rozwiązywaniu musimy korzystać z pomocy innych – nierzadko adwokatów.
Dlatego warto wiedzieć czym charakteryzować powinny się usługi profesjonalnego adwokata – osoby, od działań której często zależeć mogą losy naszej firmy.
Przede wszystkim powinniśmy poznać warunki wynagrodzeń preferowanych przez daną kancelarię. Zazwyczaj proponuje ona wybór między dwoma sprawdzonymi sposobami rozliczeń za świadczone usługi prawne. Jest to tak zwane wynagrodzenie godzinowe i ryczałtowe. Pierwsza możliwość, to ustalanie wysokości wynagrodzenia zależnie od poświęconego czasu na wykonanie danego zadania. Druga zaś, to forma wynagrodzenia ryczałtowego, czyli określenie z góry sumy wynagrodzenia, najczęściej stosowana w sprawach, w których można określić zakres zaangażowania i czas do pomyślnego rozstrzygnięcia.
Kompleksowe usługi prawne świadczone przez kancelarię adwokacką powinny obejmować zarówno działania nakierowane na klienta indywidualnego jak i biznesowego, w tym kooperację z komornikami, notariuszami, doradcami podatkowymi, rzeczoznawcami i tłumaczami przysięgłymi. Oferta skierowana do klientów indywidualnych powinna polegać na udzielaniu porad, sporządzaniu opinii prawnych i występowaniu przed sądami i urzędami, zastępstwie procesowym, obronie w sprawach karnych czy reprezentacji przed organami administracji publicznej. Adwokat powinien trudnić się takimi dziedzinami prawa jak prawo cywilne, rodzinne i opiekuńcze, spadkowe, pracy, karne, administracyjne.
Obsługa klientów biznesowych powinna polegać na świadczeniu usług prawnych dla podmiotów gospodarczych – spółek cywilnych, spółek prawa handlowego i innych form działalności, reprezentowaniu w sporach przed sądami i innymi organami wymiaru sprawiedliwości, obsłudze prawnej biura Zarządu i Zgromadzenia Wspólników spółki z o.o. oraz biura Zarządu i Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki akcyjnej, uczestniczeniu w negocjacjach i mediacjach, opiniowaniu w konkretnych sprawach, bieżących konsultacjach, opracowywaniu i przygotowywaniu dokumentów, umów, aktów normatywnych.
Tylko poznając dogłębnie zasady świadczonych usług będziemy mogli podjąć świadomą decyzję odnośnie wyboru kancelarii prawnej. Dobrze więc wiedzieć na czym dokładnie powinna polegać jej pomoc i na jaką ofertę możemy liczyć zarówno prowadząc własną firmę, a także jako klient indywidualny.
Dodaj komentarz lub opinię na forum: