Beneficjent to inaczej osoba uposażona. Jego prawo to otrzymanie pieniędzy w razie śmierci osoby ubezpieczonej. To pojęcie pojawia się wyłącznie w przypadku tych ubezpieczeń, które dotyczą życia osoby zawierającej ubezpieczenie. Inaczej mówiąc, możesz je spotkać w ubezpieczeniach na życie i NNW. Co musisz wiedzieć jako beneficjent polisy na życie?<
O tym, czy będziesz nim Ty, czy ktoś inny decyduje osoba, która jest objęta ochroną ubezpieczeniową. Przy ubezpieczeniach grupowych, do których możesz dołączyć w firmie, mamy do czynienia z naprawdę wyjątkową sytuacją. Ubezpieczający i ubezpieczony nie są tą samą osobą. Polisę na życie zawiera przedsiębiorstwo, w którym pracujesz. Nie Ty jako pracownik. Jednak wtedy, Ty jako osoba ubezpieczona również masz prawo do wskazania uposażonego, czyli beneficjenta. W tym celu musisz złożyć oświadczenie woli.
Każde ubezpieczenie, w którym występuje osoba uposażona, daje możliwość zmiany osoby, która ma status beneficjenta. W większości zakładów ubezpieczeniowych, można to zrobić korespondencyjnie. Nie trzeba się pojawiać w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Na szczęście jako osoba ubezpieczona coraz częściej możesz te zmiany wprowadzić przed internet. Jest to znacznie prostsze i szybsze.
Ewentualne problemy mogą się pojawić jedynie w przypadku bezskutecznego wskazania beneficjenta. Co to oznacza?
Możemy tutaj mówić o kilku przypadkach:
Co się dzieje w tych sytuacjach? Gdy nie ma uposażonego, to odszkodowanie trafia do rodziny. Kolejność jest wyznaczana przez prawo spadkowe.
Ta decyzja zależy od osoby ubezpieczonej. To ona decyduje o tym, kto dostanie odszkodowanie po jej śmierci. Nie ma tutaj żadnych reguł, których Ty jako osoba ubezpieczona musisz się kurczowo trzymać. Możesz wyznaczyć zarówno osobę z rodziny, jak i spoza niej. Czasami przyjaciele nam są bliżsi niż osoby, z którymi jesteśmy spokrewnieni. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. Jeżeli w polisie na życie wyznaczysz żonę lub męża jako osobę uposażoną, to będzie ona beneficjentem nawet po waszym rozwodzie. Niestety wiele osób o tym zapomina lub po prostu nie ma takiej świadomości.
Dlatego, jeżeli nie chcesz, żeby pieniądze z odszkodowania trafiły w ręce Twojej byłej żony lub męża, to powinieneś odwołać tę osobę, a później zmienić dane w polisie ubezpieczeniowej. Co ciekawe, nie musisz się ograniczyć do jednego beneficjenta. Równie dobrze możesz wyznaczyć kilka osób. Wtedy odszkodowanie po Twojej śmierci zostanie między nie rozdzielone.
Zobacz oddziały:
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Bemowo Warszawa
Eurofinance – Ubezpieczenia majątkowe Ursynów Warszawa
Dodaj komentarz lub opinię na forum: