Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Konsolidacja kredytu lub pożyczki. Czy to się opłaca? Zalety i wady

« starsze | nowsze »

Konsolidacja kredytu lub pożyczki. Czy to się opłaca? Zalety i wady

Nie jest łatwo przejść przez życie bez kredytu. Przy średnich zarobkach to praktycznie niemożliwe. Nie tylko musimy gdzieś mieszkać, ale też potrzebujemy samochodu, by dojeżdżać do pracy, a naszym kupionym na kredyt mieszkaniu raz na jakiś czas musimy zrobić remont. Niestety, zdarza się, że zbyt duża liczba potrzeb zbiega się w czasie i nasze kredyty zaczynają nas przerastać. Czy warto myśleć o konsolidacji zobowiązań i na czym ona polega?

kobieta przy laptopie

O co chodzi w konsolidacji?

To kredyt celowy, który zaciągamy po to, aby pospłacać wszystkie inne pożyczki. Pozwala nam na konsolidację, a więc połączenie wszelkich zobowiązań w jedno i zupełnie nieistotne jest, czy były to:

  • pożyczki gotówkowe,
  • kredyty samochodowe,
  • kredyt hipoteczny
  • czy zadłużenie na kartach kredytowych.

Tylko, jeśli się na niego zdecydujemy, nie czekajmy. W przypadku konsolidacji obowiązują nas takie same reguły, jak przy innym kredycie, a więc oceniana jest nasza zdolność i wiarygodność kredytowa, czyli nie dostaniemy go, jeśli już wpadliśmy w tarapaty i mamy niespłacone w terminie raty. Działajmy, zanim nasze kredyty się przeterminują.

Problematyczne lub niemożliwe może być także skonsolidowanie tzw. chwilówek. Tu wiele zależy od instytucji, w której zaciągaliśmy pożyczki. Niestety, problem może być też z zakupami ratalnymi. Zawsze omówmy sprawę w banku i przedstawmy wszystkie umowy kredytowe, które mamy.

Rodzaje kredytu konsolidacyjnego

Wariantów może być bardzo wiele, bo wszystko zależy od instytucji finansowej, ale co do zasady konsolidacja może być zabezpieczona hipoteką nieruchomości, którą posiadamy lub w przypadku, gdy jej nie mamy może być to zwykły, gotówkowy kredyt. Zabezpieczenie hipoteczne jest opłacalne, gdy zobowiązań jest dużo, a my chcemy spłacać kredyt długo, nawet przez dwadzieścia lat. Gdy kwota jest niższa i wiemy, że spłacimy ją w ciągu maksymalnie dziesięciu lat, możemy sięgnąć po kredyt gotówkowy.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj www.darmopozyczka.pl/kredyt-konsolidacyjny-online.

Zalety konsolidacji zobowiązań

Kredyt konsolidacyjny może nas uratować przed pętlą przeterminowanych zobowiązań, pod warunkiem, że sięgniemy po niego w odpowiednim momencie. Sprawi, że nasza rata będzie tylko jedna, a więc prościej będzie pilnować terminów wpłaty. Może też ona być zdecydowanie niższa niż nasze dotychczasowe raty, jeśli zdecydujemy się na długi okres spłaty.

Bywa ratunkiem, gdy nieco przesadziliśmy, a teraz dojrzeliśmy do decyzji o kredycie hipotecznym, bo obniżenie wysokości raty zwiększy naszą zdolność kredytową. Po prostu pozostanie nam nieco wyższa kwota na tzw. życie i spłatę zobowiązań.

Wady konsolidacji kredytów i pożyczek

Przy wielu zaletach, konsolidacja nie jest pozbawiona wad. Po pierwsze, ponownie występujemy z wnioskiem o kredyt, a bank na pewno policzy nam prowizję w zamian za jego przyznanie. Nie dość na tym, obniżenie raty kredytu oznacza automatyczne wydłużenie terminu spłaty. Sumarycznie może to wiec być kredyt sporo droższy, od tych, które zaciągaliśmy wcześniej.

Z drugiej strony, nie jest to oczywiste, bo wiele zależy od tego, czy nie korzystaliśmy z nich w czasach wysokich stóp procentowych (stopa referencyjna ma wpływ na WIBOR i wysokość maksymalnego oprocentowania). Być może aktualne oprocentowanie będzie niższe.

Kiedy konsolidacja jest konieczna?

Na rozpatrywanie wad i zalet tego rozwiązania możemy sobie pozwolić, gdy jeszcze stać nas na spłacanie rat. Natomiast, jeśli znajdujemy się „pod bramką” i wiemy, że już za moment nie będziemy w stanie spłacać zobowiązań, konsolidacja staje się koniecznością. Za moment będzie jeszcze drożej, bo czekają nas monity, odsetki za nieterminowe wpłaty, a może nawet kosztowne procedury komornicze.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Opinie i Komentarze na Forum: 1

  1. Ewa Powiedział:

    W miarę podwyżek stóp wrócą do łask pożyczki, bo kredyty będą drożeć, a zdolności kredytowe spadać.

Dodaj komentarz lub opinię na forum: