Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Metody odzyskiwania danych

« starsze | nowsze »

Odzyskiwanie danych, to proces trudny i długotrwały, jednocześnie przyznać należy, że utrata ważnych plików to rzecz niezwykle nieprzyjemna, a nawet szkodliwa. Dlatego warto uzbroić się odpowiednią wiedzę na temat możliwości zapobiegania tego rodzaju kłopotom.

Czasem awaria nie sieje zniszczenia wśród twardych dysków i wystarczy wtedy uruchomić komputer w trybie awaryjnym, co bywa skutecznym panaceum na proste błędy systemowe. Jeśli natomiast dane po prostu  zniknęły z dysku najlepiej wezwać serwisanta, który zajmie się problemem. Dobrze jest nawet komputera nie wyłączać i nie restartować, nie formatować dysku i nie zmieniać partycji.

Proces odzyskiwania danych jest o tyle trudny, że wymaga wiedzy z całego szeregu nauk: elektroniki, fizyki, programowania, automatyki i robotyki. Należy dodać tutaj, że odzyskiwalność danych w najlepszych laboratoriach sięga 76%.

Aby właściwie zrozumieć proces odzyskiwania danych należy wprowadzić prosty podział potencjalnych zagrożeń. Mamy do czynienia z kilkoma rodzajami uszkodzeń:

1. Uszkodzenia logiczne: w ich przypadku nośnik jest w pełni sprawy, dlatego sam proces odzyskiwania jest nieco prostszy.

Skanowanie struktury logicznej dysku pozwala zlokalizować problem. Samodzielne odzyskiwanie danych może tutaj grozić załamaniem się systemu lub nieodwracalnie uszkodzić napęd.

2. Uszkodzenia fizyczne: tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ tego rodzaju uszkodzenie oznacza uszkodzenie elementów mechanicznych jak głowice czy silniki twardych dysków, lub powierzchnie refleksyjne płyt kompaktowych.

Specjalistyczne metody „rzeźbienia danych” doprowadzają tutaj do odzyskania utraconych plików poprzez długotrwały i skomplikowany proces, którego stopień trudności zależy od poziomu i zakresu uszkodzeń. Wyszukiwanie uszkodzonych plików w określonych sektorach danych ułatwia późniejsze odzyskiwanie danych.

Istnieje cały szereg narzędzi stosowanych w odzyskiwaniu danych takich, jak Knoppix i SystemRescueCD (dla płyt kompaktowych), PhotoRec i Recuva (platformy odzyskiwania plików o szerokim zastosowaniu) oraz The Coroner’s Toolkit i EnCase (narzędzia dla UNIX, LINUX, oraz Windows). Jednakże należy pamiętać, że posiadanie odpowiedniego narzędzia nie oznacza jeszcze skutecznego odzyskiwania danych. Tutaj potrzeba sporo wiedzy i wprawy, ponieważ łatwo można doprowadzić do uszkodzeń, które okazać się mogą w ostateczności trudno odwracalne lub nieodwracalne.

W każdym większym mieście znajdziemy firmy, które oferują odzyskiwanie danych z uszkodzonych nośników.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Opinie i Komentarze na Forum: 1

  1. Kaleron Powiedział:

    W przypadku utraty danych należy wyłączyć komputer – choćby dlatego, żeby chronić nośnik przed dalszym uszkodzeniem, a jego zawartość przed nadpisaniem, które może nastąpić w wyniku procesów zachodzących automatycznie. Jeśli podejrzewamy, że problem ma charakter fizyczny, nie ma co zawracać sobie głowy pogotowiem komputerowym. Firmy tego typu przeważnie nie mają ani narzędzi ani wiedzy, a niestety często też porządnego podwykonawcy, któremu mogłyby przekazać uszkodzony nośnik. Z drugiej strony jeśli ktoś jest specjalistą w zakresie odzyskiwania danych i ma swoje laboratorium, dziwne by było, gdyby dał się namówić na wizytę domową. W takim przypadku to klient idzie do usługodawcy, a nie odwrotnie.
    Skoro autor już wspomina o narzędziach stosowanych w odzyskiwaniu danych, to mógłby sobie darować recuvę, którą nawet małpa mogłaby obsługiwać i odróżniać narzędzia do odzyskiwania danych od narzędzi analizy śledczej. Zresztą gdyby się czepiać wszystkich drobiazgów, mowy – trawy i niezręcznych sformułowań, można by napisać ten artykuł od nowa:)

Dodaj komentarz lub opinię na forum: