Wybór firmy, która ubezpieczy pojazd, to naprawdę trudna decyzja. Na polskim rynku dostępnych jest co najmniej kilkunastu ubezpieczycieli, a każdy z nich kusi innymi propozycjami, zniżkami, możliwościami. Na co warto zwrócić uwagę, by wybrać naprawdę dobre ubezpieczenie?
OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym; oznacza to, że każdy samochód wprowadzony do ruchu musi je mieć. Co więcej, każda polisa odpowiedzialności cywilnej pojazdu jest taka sama, a jej zakres regulowany jest ustawowo. Nie oznacza to jednak, że u każdego ubezpieczyciela dostanie się na polisie dosłownie to samo! Mogą różnić się między sobą wysokością składki oraz ochroną dodatkową.
Ochrona ta może występować w różnych odsłonach: pakietu Assistance, NNW, ochrony szyb czy ochrony opon. Każdy z nich ma swoje własne warianty; biorąc na przykład Assistance, użytkownik może mieć w nim opcję wynajęcia pojazdu zastępczego przy szkodzie z AC, a może jej nie mieć. Może otrzymać usługę holowania tylko z miejsca kolizji do najbliższego warsztatu, a może i do 100 km. I tak dalej.
A do tego wszystkiego dochodzi oczywiście wysokość składki. Możliwości wyboru jest naprawdę sporo! Na samym początku należy więc zastanowić się: czego dokładnie potrzebuję? Jak duże jest ryzyko pęknięcia szyby? Jakiej sumy ubezpieczenia na wypadek śmierci w wyniku wypadku oczekuję? Ustalenie tych kwestii pomoże w sprawnym wyborze odpowiedniej polisy – z porównywarką ubezpieczeń. Wystarczy bowiem skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, np. na stronie https://najtaniejonline.pl/, by otrzymać zestawienie ofert kilkunastu ubezpieczycieli – z informacją o zakresie polisy i wysokości składki.
W przypadku Autocasco zakres może być całkowicie inny u każdego ubezpieczyciela. Jest to bowiem polisa dobrowolna i ustawa jej nie reguluje. Różnice dotyczą przede wszystkim poziomu odpowiedzialności, sumy ubezpieczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności.
W podstawowym, zwykle podobnym u każdego ubezpieczyciela zakresie ochrony, mogą być szkody powstałe na skutek pożaru, wybuchu, kolizji z przeszkodami, zwierzętami albo z innymi uczestnikami ruchu, wandalizmu, zjawisk pogodowych (deszczu, gradu, huraganu). Z kolei ochrona dodatkowa może rozszerzać ją np. o kradzież, zakres terytorialny (szkody powstałe za granicą) czy szkody na przedmiotach znajdujących się w pojeździe.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na uwzględnienie amortyzacji (zużycia części), udział własny (kwotę, którą należy opłacić samodzielnie w przypadku uszkodzenia pojazdu) lub formę rozliczenia szkody (polisy kosztorysowe rozliczane są gotówkowo – z klientem, a serwisowe bezgotówkowo – z serwisem).
Kwestii, które wymagają weryfikacji jest więc całkiem sporo. Tym bardziej warto szukać polis online, korzystając z wygodnych porównywarek – w ich wynikach różnice widoczne są już na pierwszy rzut oka.
Mamy pytanie – co myślicie o firmie Link4? Czytam opinie w Internecie i ogólnie o ile oferty mają tanie i teoretycznie bardzo atrakcyjne, to z drugiej strony dużo ludzi pisze o problemach z ewentualnymi wypłatami odszkodowani i różnych innych dziwnych akcjach.
Czyli wszystko jest tak jakby ok, a schody zaczynają się jak trzeba z ubezpieczenia skorzystać?
Mam OC z Link4. Nie miałem nigdy problemów, ale też nigdy na szczęście nie korzystałem z ubezpieczenia, więc nie potwierdzę ani nie zaprzeczę.