Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Najstarsza polska moneta w zbiorach Skarbnicy Narodowej – nasze opinie

« starsze | nowsze »

Najstarsza polska moneta w zbiorach Skarbnicy Narodowej – nasze opinie

Historia polskiego pieniądza jest tak długa jak historia polskiej państwowości, ponieważ już pierwsi władcy naszego kraju bili własne monety. Miało to doniosłe znaczenie polityczne – świadczyło o suwerenności panującego i potwierdzało jego pozycję na arenie międzypaństwowej. Najstarsze polskie monety pochodzą zatem z końca X w., jednak z ich dokładnym datowaniem wiąże się pewien kłopot…

złote monety

Najstarsza polska moneta

Otóż do miana najstarszej polskiej monety pretendują dwa denary, czyli monety wykonane ze srebra. Pierwszy z nich to tzw. denar Mieszka – nazwa pochodzi od znajdującego się na nim napisu MISCO, który ma wskazywać na władcę zlecającego emisję pieniądza. Najczęściej przyjmuje się, że chodzi tu o pierwszego historycznego księcia Polan – Mieszka I. Część znawców zagadnienia przychyla się jednak do tezy, że była to moneta bita kilkadziesiąt lat później przez jego wnuka, Mieszka II.

W tym drugim wypadku za najstarszą polską monetę należy uznać denar wybity z polecenia syna Mieszka I, a ojca Mieszka II – Bolesława Chrobrego. To bez wątpienia jeden z najważniejszych polskich numizmatów: znajdujący się na nim napis „Princes Polonie” uznaje się za najdawniejszy przykład zapisu nazwy naszego kraju pochodzący z jego własnego terytorium.

Nie sposób rozstrzygnąć z całkowitą pewnością, który z denarów jest wcześniejszy.

Numizmaty od Skarbnicy Narodowej

Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od tego, którą z dwóch opisanych wyżej polskich monet uznamy za najstarszą, możesz ją znaleźć w ofercie Skarbnicy Narodowej. Oczywiście nie w oryginale, gdyż tych do naszych czasów dochowało się po kilkadziesiąt sztuk, co sprawia, że są one prawdziwymi numizmatycznymi rarytasami, które rzadko trafiają na aukcje i osiągają przy tym zawrotne ceny.

Polski dystrybutor oferuje kolekcjonerom piękną replikę denara Bolesława Chrobrego wybitą za pomocą stempla lustrzanego w czystym srebrze. Numizmat ten waży 15,5 g i ma 33 mm średnicy. Z kolei denar Mieszka został przedstawiony na jednym z medali dostępnym w serii „1000 lat pieniądza polskiego” – przeczytasz o nim więcej na stronie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka.

Naszym zdaniem monety kolekcjonerskie i medale pamiątkowe to doskonała sposobność na zapoznanie się z numizmatami rzadkimi i trudno dostępnymi dla zwykłych kolekcjonerów. Ze względu na kryjącą się za nimi historię z pewnością będą wartościowym dodatkiem do każdego zbioru.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: