W minionym roku prawie co czwarty użytkownik komputera zdecydował się na co najmniej jednokrotne użycie programu umożliwiającego odzyskiwanie danych. W dzisiejszych czasach jest to więc zajmujący problem, z którego rozwiązaniem niekiedy mogą poradzić sobie tylko i wyłącznie doświadczeni profesjonaliści.
Trudno przecież przeżyć moment kiedy dowiadujemy się, że z dysku twardego zniknęły nagle cenne dane, z karty pamięci fotografie wakacyjne, a z pendrive istotne skany dokumentów. W takiej sytuacji pozostajemy często bezradni, jednak istnieje kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam na walkę z przeciwnościami losu – walkę o odzyskanie danych.
Po pierwsze pamiętajmy, by nie wpadać w panikę. Pośpiech i strach to najgorsi doradcy nie tylko wtedy, gdy stracimy cenne dane. Po drugie, czasem, w przypadku mniejszych awarii, pomaga uruchomienie systemu operacyjnego w trybie awaryjnym. Jeśli jednak pliki zniknęły na dobre, nie zapisujmy nic na dysku. W przeciwnym razie może dojść do tak zwanego nadpisania, co często uniemożliwia skuteczne odzyskiwanie danych. Nie rozbieraj też dysku, Twoje działanie może jeszcze bardziej uszkodzić jego delikatną strukturę. Ponadto może to być przyczyną utraty gwarancji. Jeśli to możliwe, uruchom program do odzyskiwania danych. Jeśli go nie masz – jego instalacja może zamazać pliki możliwe do odzyskania w danym momencie. Zdecydujmy także zawczasu jakie pliki są dla nas szczególnie cenne. Nie ma sensu bowiem pracować nad odzyskaniem tych mniej istotnych. Stracimy nie tylko czas, ale i być może pieniądze.
To zaledwie podstawowe zasady, które powinniśmy znać i pamiętać o nich na długo przed wystąpieniem ewentualnej awarii. Najważniejszym elementem strategii mającej ją wyprzedzić jest posiadanie zainstalowanego na dysku programu do odzyskiwania danych. Daje on największą szansę na przywrócenie plików. Często jednak pomoże nam tylko i wyłącznie profesjonalny serwis z wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą pracowników.
A może najpierw jakaś diagnostyka? Może lepiej zawczasu wiedzieć, co się dzieje, zanim jeszcze zaczniemy kombinować z dyskiem? Nadpisanie zawsze nieodwracalnie niszczy nadpisane dane i nie ma technicznej możliwości ich odzyskania…i nigdy nie będzie!
Ceny za liczbę odzyskanych plików, odzyskane gigabajty i roboczogodziny można spotkać tylko u amatorów i początkujących, prezentujących najniższy poziom kwalifikacji. Często potrafiących jedynie uruchomić skanowanie jakimś prostym programem. W przypadku profesjonalnego odzyskiwania danych wyceny zależą od usterek stwierdzonych w trakcie diagnozy.Samo wykopiowanie plików jest najprostszym i najmniej angażującym elementem całego procesu. Wybieranie pojedynczych plików jest dodatkową pracą, za którą powinno się dodatkowo zapłacić.
Rozbawił mnie pomysł prewencyjnej instalacji programu do odzyskiwania danych…Tak – każdy dysk się kiedyś zepsuje i każdy system się kiedyś wysypie, ale posiadanie na takim dysku zainstalowanego programu danych, którego z powodu awarii nie można uruchomić jest po prostu zabawne:).