OFE czyli otwarty fundusz emerytalny to inaczej drugi filar. Obok pierwszego i trzeciego filaru, funkcjonuje on jako część emerytalnego systemu, dzięki któremu wypłata naszej emerytury jest w przyszłości możliwa. Fundusz emerytalny zasilany jest tylko i wyłącznie przez ZUS, który comiesięcznie przekazuje na jego konto część naszej składki na ubezpieczenie społeczne. W związku z tym, że tylko ZUS może dokonywać wpłat, klient nie ma możliwości zasilania konta samodzielnie. OFE stara się jak najlepiej obracać pieniędzmi i je pomnażać, aby było ich jak najwięcej.
Za przystąpienie do OFE nic się nie płaci. Każdy, kto pracuje i ma płacone składki Zusowskie, ma obowiązek przystąpienia do takiego funduszu emerytalnego, który według niego jest najbardziej dogodny. Jeżeli tego nie zrobi, drugi filar zostanie mu automatycznie i losowo przydzielony przez ZUS. Jeżeli będziemy chcieli zmienić OFE, mamy możliwość zrobienia tego bezpłatnie co dwa lata. W momencie kiedy nasze członkostwo nie przekracza okresu dwóch lat – wówczas za operację zmiany będziemy musieli zapłacić.
Ile kosztuje zmiana otwartego funduszu emerytalnego? Stawki wyglądają następująco: jeżeli zmiana funduszu emerytalnego nastąpi w pierwszym roku przynależności do spółki – stawka wynosi 160 zł, natomiast w drugim roku stawka jest o połowę mniejsza, czyli wynosi 80 zł. Warto zatem zastanowić się dokładnie, jaki fundusz wybrać, żeby później nie musieć go zmienić i narażać się na dodatkowe koszty.
Dodaj komentarz lub opinię na forum: