Spółka cywilna to najprostsza forma wspólnej działalności gospodarczej dla dwóch przedsiębiorców. Koszty jej założenia nie są duże, stąd staje się częstym wyborem. Spółka cywilna, w odróżnieniu od spółek prawa handlowego nie posiada własnej osobowości prawnej.
Do założenia spółki nie jest wymagany kapitał. Majątkiem takiej spółki jest majątek wspólników, którzy odpowiadają również swoim całym majątkiem. Nazwa spółki cywilnej powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska wspólników (wszystkich) z dodaniem nazwy spółka cywilna. Dopuszczalny jest również skrót s.c.
Powstanie spółki jest możliwe poprzez zawarcie umowy między wspólnikami. Umowa taka, może zostać zawarta w zwykłej formie pisemnej, nie mus być sporządzana w formie aktu notarialnego. W przeciwieństwie do innych spółek prawa handlowego księgowość spółki cywilnej nie musi od razu prowadzić pełnej rachunkowości. Często na początku wielu przedsiębiorców decyduje się prowadzić swoją księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów. Księgowość na postawie KPiR jest znacznie prostszą formą niż pełna księgowość. Podatnikiem VAT jest spółka, a nie jej wspólnicy.
Na początku swojej działalności spółka cywilna może prowadzić księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów – jest to uproszczona forma prowadzenia rachunkowości. Dopiero po osiągnięciu limitu podatkowego zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn zm.) spółka cywilna zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości. Limit ten obecnie wynosi 2 000 000 euro. Kwota ta jest przeliczana na złotówki zgodnie z obowiązującym kursem Narodowego Banku Polskiego z pierwszym dniem roboczym października. Księgowość prowadzona w formie ksiąg przychodów i rozchodów jest znacznie prostsza i tańsza niż pełna rachunkowość. Często przedsiębiorcy samodzielnie prowadzą taką rachunkowość w swoich przedsiębiorstwach. Prowadzenie uproszczonej księgowości posiada jednak swoje wady, ponieważ nie mamy pełnego obrazu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i ciężko przeprowadzić analizę przyszłych inwestycji.
Spółka cywilna może rozliczać się w formie uproszczonej (książki przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego) lub też prowadzić pełną księgowość. Pełna księgowość jest obowiązkowa w przypadku przekroczenia przez spółkę w poprzednim roku podatkowym przychodu netto 2 000 000 euro. Również w przypadku gdy jeden ze wspólników będzie osobą prawną (np. spółka kapitałowa) to spółka cywilna musi od początku prowadzić pełną księgowość niezależnie od wysokości osiąganych przychodów. Pełna rachunkowość ma swoje plusy, ponieważ na jej podstawie jesteśmy w stanie określić sytuację finansową w przedsiębiorstwie i podjąć ewentualna decyzję o inwestycji. Pełna rachunkowość to najdokładniejsza i najbardziej skomplikowana forma księgowości dlatego większość spółek decyduje się na skorzystanie z zewnętrznych usług księgowych. Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez biuro księgowe daje pewność, że będzie ona prowadzona prawidłowo.
Czasochłonny i komplikowany charakter prowadzenia pełnej księgowości niejednokrotnie zmusza nas do skorzystania z usług biur rachunkowych. Biura księgowe nie tylko zajmują się poprawnym księgowanie przychodów i wydatków, ale również wykonują szereg innych czynności związanych z prowadzeniem pełnej rachunkowości. Biuro rachunkowe Polskiego Instytutu Księgowego z Łodzi może zaoferować między innymi sporządzanie rocznych i śródrocznych sprawozdań finansowych czy prowadzić księgo zgodnie z ustawą o rachunkowości. Dodatkowo wybierając zewnętrzny podmiot odpowiedzialność za czynności księgowe przedsiębiorca przenosi na to biuro rachunkowe. Można w prosty sposób ograniczyć czas oraz koszty związane z bieżącą obsługą księgową swojego przedsiębiorstwa. Liczba firm obsługiwanych przez biura księgowe rośnie z roku na rok. Oprócz samej księgowości biura rachunkowe służą doradztwem i pomocą związaną z zawiłością przepisów podatkowych.
Dodaj komentarz lub opinię na forum: