Płatność kartą płatniczą przez internet u wielu osób wciąż niepotrzebnie wywołuje pewne wątpliwości. Znaczna część klientów dokonujących w ten sposób zakupów decyduje się na wybranie opcji opłaty przy odbiorze zamówienia lub wybiera przelewy. Tymczasem wykorzystanie karty oznacza wygodę i szybkość sfinalizowania transakcji, a przy zachowaniu uwagi, nie wiąże się praktycznie z żadnym ryzykiem.
W dobie rosnącej popularności rozwiązań bezgotówkowych coraz więcej osób chętnie wykorzystuje kartę do płacenia, rezygnując nieraz całkowicie z gotówki. Z tego względu przedsiębiorcy wyposażają swoje placówki w terminale płatnicze, dzięki czemu umożliwiają klientom dokonywanie takich rozliczeń.
W sklepach czy punktach usługowych najczęściej są to terminale płatnicze stacjonarne, mające wiele zalet, o których możesz przeczytać na https://www.eservice.pl/produkty-i-uslugi/akceptacja-kart-platniczych/terminale-platnicze-pos-stacjonarne/. Wiele osób preferuje jednak wyszukiwanie produktów przez internet, gdyż nie wymaga to czasu na podróż do sklepu, a pod ręką dostępny jest duży wybór asortymentu, często w atrakcyjnych cenach. Z tego względu sklepy oferujące swój towar w sieci umożliwiają klientom różne rozwiązania bezgotówkowe. Po umieszczeniu produktów w wirtualnym koszyku i przy finalizowaniu transakcji można przeważnie wybrać, czy opłata ma zostać wniesiona z góry czy kurier pobierze ją przy odbiorze produktów.
W tej drugiej sytuacji płatność kartą też będzie możliwa, o ile dostawca będzie dysponował terminalem płatniczym. Jeszcze kilka lat temu bywało to problematyczne, choć obecnie firmy przewozowe są świadome wymagań klientów, więc większość z nich inwestuje już w przenośne terminale płatnicze. Jeśli chodzi o rozwiązania bezgotówkowe przy opłacaniu zamówień z góry, zwykle można skorzystać z bankowości elektronicznej z myślą o standardowym przelewie.
Warto rozważyć jednak dogodną płatność kartą. W tym celu podaje się imię i nazwisko właściciela, datę ważności karty, jej numer oraz specjalny 3-cyfrowy kod CVV/CVC, umieszczony przeważnie na jej odwrocie. Przed sfinalizowaniem płatności potrzebna będzie jeszcze autoryzacja transakcji, uzależniona zwykle od metod stosowanych w danym banku.
Ta forma rozwiązań bezgotówkowych jest bardzo bezpieczna, gdyż w większości przypadków dopełnienie transakcji odbywa się poprzez logowanie na stronie internetowej banku oraz weryfikację w postaci kodu SMS. Oznacza to, że niepożądane transakcje wymagałyby posiadania przez osobę trzecią danych do logowania oraz telefonu danej osoby, a szanse na to są bardzo niewielkie.
Przy dokonywaniu płatności kartą w internecie należy jedynie uważać, żeby korzystać z rzetelnych i zweryfikowanych serwisów, które gwarantują szyfrowane połączenia zapobiegające jakiemukolwiek przejęciu podawanych danych. Takich rozliczeń nie powinno się też dokonywać korzystając z internetu w ramach publicznej, niezabezpieczonej sieci.
Ja się przerzuciłem już na Apple Pay. Odpowiednik Google Pay w iPhone. Niby twierdzą, że to bezpieczniejsze i dane karty nie są widoczne dla sprzedawcy.
Mam na karcie z Nest Banku niby 3D Secure czyli, że każda transakcja internetowa powinna być zatwierdzona kodem smsm. Przy czym nie zawsze to działa. Na Zalando, czy tam Allegro od razu przechodzi. Tak samo jak zagraniczne transakcje.
Może masz zapamiętaną kartę.
Może Zalando mi coś zapamiętało, ale te zagraniczne to były jednorazowe płatności. Tak samo ostatnio płaciłem za ubezpieczenie w Link 4 – musiałem podać babie wszystkie dane z karty włącznie z CVV i zero SMS, żadnego 3D Secure. Od razu przeszło, a do tego większa kwota. Działa jak mu się podoba.
Powinno być właśnie do każdej zdalnej transakcji takiej bez bezpośredniego kontaktu z kartą potwierdzenie SMS. Dziwie się, że banki nie stosują takiego zabezpieczenia, skro nawet logowanie własnym hasłem trzeba potwierdzać kodem sms.
Ja nie mam kart kredytowych, mam tylko debetowe, a na koncie do którego mam kartę nigdy nie trzymam więcej niż 1000 zł. Pewnie i tak bym się wkurzył jakby mi ukradli, ale do przełknięcia bardziej niż jak ktoś nam konto opędzluje.
Nie tak łatwo ukraść pieniądze z kart nawet jak się ją ukradnie. Warto sobie zablokować płatności zbliżeniowe. Wiadomo mniejsza wygoda, trzeba zawsze ten pin wklepywać, ale jednak zwiększa to bezpieczeństwo.
Ciekawy temat. Szczególnie ostatnio jak co krok to nowe metody płatności elektronicznych się pojawiaj.
Te portfele elektroniczne w telefonach są bezpieczne?
Polecam BLIK, ludzie się go boją, a według mnie jest bezpieczny. Kod jest waży tylko bodajże 2 minuty. Nie trzeba się czaić przed bankomatem i zakrywać karty, żeby gdzieś coś nie nagrało danych.
Blikiem w sklepie trochę nie wygodnie. W kolejce czas wydłuża, a zbliżeniowo ciach i już. Niby wiem, że bezpieczniej jest bez płatności zbliżeniowych, ale mimo tej świadomości i tak w pędzie zawsze płacę w marketach zbliżeniowo.