Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Podatek od sprzedaży mieszkania – co powinieneś o nim wiedzieć?

« starsze | nowsze »

Podatek od sprzedaży mieszkania – co powinieneś o nim wiedzieć?

Sprzedaż mieszkania to z pewnością bardzo dobra chwila dla osoby, dla której jest to owoc wielu starań, począwszy od przygotowania mieszkania, przez rozmowy z potencjalnymi kupującymi po finalizacje transakcji. Jednak sprzedaż mieszkania i uściśnięcie dłoni z osobą kupującą to nie wszystko. Niezbędne jest jednak zapłacenie należnego podatku od sprzedaży mieszkania. Istnieje jednak szereg sposobów, by w legalny sposób ominąć obowiązek zapłaty tego podatku. W jaki sposób możemy uniknąć przykrego obowiązku zapłaty podatku? Poniżej przedstawione są warunki, która ściąga z nas obowiązek zapłaty podatku od dochodu.

Sprzedaż mieszkania po 5 latach od nabycia

Jednym z najbardziej oczywistych i najłatwiejszych sposobów na uniknięcie konieczności zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości jest odczekanie 5 lat podatkowych. Czym różni się rok podatkowy od roku kalendarzowego? Naliczanie okresu 5 lat rozpocznie się w tym wypadku od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił zakup mieszkania. Jeśli więc w czerwcu 2020 roku zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania, sprzedamy go bez potrzeby uiszczania podatku dopiero w styczniu 2026 roku. Sposób związany z oczekiwaniem 5 lat jest oczywiście najbardziej oczywistym sposobem, jednak każdy z nas doskonale wie, że życie czasem nie pozwala nam na tak długie przetrzymanie nieruchomości. To na szczęście nie koniec sposobów na redukcję wartości podatku, który musimy zapłacić.

Ulga podatkowa

Innym, równie skutecznym sposobem na uniknięcie płacenia podatku jest ulga podatkowa, która wymaga od nas jednak wydania całej kwoty z dochodu z mieszkania na cel mieszkaniowy. Oznacza to, że wszystkie pieniądze, które zarobimy z tytułu sprzedaży mieszkania, musimy wydać na zakup kolejnego mieszkania bądź budowę nowego domu. Istotne jest jednak, by dokładnie ten zakup udokumentować, by w przypadku kontroli mieć dokumentację potwierdzającą zakup mieszkania bądź budowę domu. Od sprzedaży mieszkania mamy 2 lata na wydanie tych pieniędzy.

Dodatkowe ulgi mieszkaniowe

Istnieje dodatkowy sposób na zmniejszenie wartości zobowiązania podatkowego w momencie, gdy 2 pierwsze sposoby nie mogą być w naszym przypadku zastosowane. Ulga mieszkaniowa polega na odliczeniu od sumy podatku kwoty, która została wydana na wszelkie prace remontowe. Mowa tu oczywiście o rozbudowie lokalu bądź remoncie, nawet drobnym. Jeśli jesteśmy zainteresowani odliczeniem od podatku pewnych kosztów, powinniśmy sprawdzić, jakie wydatki kwalifikują się do uzyskania częściowej ulgi mieszkaniowej.

Mieszkanie odziedziczone lub otrzymane w wyniku aktu darowizny

Kwestia podatku od sprzedaży nieruchomości, potocznie nazywanego również podatkiem od bogacenia się jest najbardziej dotkliwa w momencie, gdy przed upływem 5 lat o nabycia go przez spadkodawcę lub darczyńcę zdecydujemy się na sprzedaż mieszkania odziedziczonego lub otrzymanego w drodze darowizny. W tym przypadku nasz koszt początkowy wyniósł 0 złotych. Jeśli zdecydujemy się sprzedać taki lokal za jakąkolwiek kwotę, podatek o wartości 19% musi zostać opłacony z całości kwoty, którą otrzymaliśmy z tytułu sprzedaży mieszkania.

Więcej informacji o podatku od sprzedaży nieruchomości uzyskasz na stronie www.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Opinie i Komentarze na Forum: 1

  1. Adrian Powiedział:

    Witam, czy zakup mieszkania można sobie odliczyć od podatku?

Dodaj komentarz lub opinię na forum: