Podział spółek
Spółki osobowe i kapitałowe:
spółki osobowe: odpowiedzialność jest całym swoim majątkiem bez ograniczeń i solidarna, wierzyciel ma prawo z którego dłużnik chce się zaspokoić, w spółkach tych stawia się na wspólników, spółki osobowe to spółka cywilna, cicha jawna.
spółki kapitałowe: bierze się pod uwagę podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bierze się pod uwagę spółkę jaka występuje w obrocie gospodarczym, a nie element majątkowy, spółki majątkowe to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.
Ze względu na źródło regulacji:
Ze względu na ilość wspólników w spółce
Art. 353 K.C. Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Umowa zgodna z: przepisami prawa, społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa, zasadami współżycia społecznego, obowiązującymi zasadami.
Spółka cicha pojawiła się po raz pierwszy w Urzędach Skarbowych w 1995 roku. Polega ona na tym, że kilka osób prowadzi spółkę (na przykład w formie spółki z o.o. lub spółki akcyjnej) i ta spółka potrzebuje quasi sponsora. Taki sponsor daje jej 30 tys. złotych, ale mnie nigdzie nie ma. Ja jestem wspólnikiem cichym, nie ma mnie w ewidencji gospodarczej czy w rejestrze handlowym. Mogę zgłosić się do Urzędu Skarbowego. Ja tylko wpłacam kwotę, którą otrzymuję w postaci zysku tej spółki. To nie jest jednak pożyczka, ja wpłacam 30 tys. zł. a dostaję to, co spółka wyrobi w postaci zysku. To nie jest również kredyt.
Ta spółka jest popularna ze względu na rozwiązania podatkowe oraz taniość (nie musi być wysoki wkład). Uregulowana jest przepisami 860-875 K.C.
Art. 860 K.C.
§ 1. Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.
§ 2. Umowa spółki powinna być stwierdzona pismem.
Cel gospodarczy nie jest równy z korzyścią majątkową.
Spółka cywilna nie może być zawarta w konfiguracji: ja uczę się języka francuskiego, a ktoś mnie angielskiego.
Wspólnikiem spółki cywilnej może być:
Umowa spółki powinna być zawarta na piśmie dla celów dowodowych. Wyjątek: gdy chcemy wnieść do spółki nieruchomość – forma aktu notarialnego, można zawrzeć tylko 1 umowę.
Wspólnicy mogą wnieść wkłady pieniężne lub niepieniężne, a nawet pracę własnych rąk. W tej spółce nie ma kapitału, ale jest majątek. Majątek to własność łączna i niepodzielna wszystkich wspólników. W czasie trwania spółki nie można domagać się podziału wspólnego majątku.
Przywileje spółki:
Prowadzenie spraw spółki i reprezentacja
Prowadzenie spraw spółki dotyczy decyzji wewnętrznych, a reprezentacja dotyczy decyzji zewnętrznych. Prowadzić sprawy spółki musi ktoś z spółki. Zwykły zarząd – mogą decydować osoby wymienione w umowie spółki. Sprawy przekraczające zwykły zarząd – wszyscy wspólnicy. Zwykły zarząd to to, co odbywa się w ramach zwykłej działalności w tej spółce, wszystko co przekracza to sprawy przekraczające zwykły zarząd ( agencja nieruchomości – zwykły zarząd to kupno i sprzedaż nieruchomości, a przekraczające to sprzedaż samochodu).
Spółka cywilna nie jest wpisywana do rejestru handlowego, ona tylko jest w ewidencji działalności gospodarczej.
Zasada stałości składu – raczej nie są możliwe przeszacowania osobowościowe.
Generalnie wystąpienie wspólnika ze spółki skutkuje tym, że spółka powinna ulec rozwiązaniu. Taka jest zasada: Art. 112 Kodeksu Handlowego Rozwiązanie spółki powodują:
Hierarchia spółek od spółki jawnej aż do spółki akcyjnej: jeżeli coś jest unormowane do spółki jawnej to można to stosować do spółki cywilnej.
Jest jeden wyjątek gdy mamy więcej wspólników: jeżeli znajdziemy kogoś, kto wejdzie na nasze miejsce to jest to możliwe, a osobie odchodzącej wypłacono udział w majątku. Można podstawić wspólnika.
Z spółki cywilnej wspólnik może wystąpić: z ważnych powodów, na 3 miesiące przed końcem roku obrachunkowego, ta spółka wtedy nie ulegnie rozwiązaniu.
Przy przystąpieniu wspólnika jego nie interesuje to, co było do tej pory. Jednak gdy D wstępuje w miejsce C to ta zasada nie istnieje. Bowiem na mocy Kodeksu Cywilnego o przystąpieniu do długu, przy przystąpieniu do długu konieczna jest zgoda wierzyciela. Przypomnieć – przystąpienie do długu!
Wniesienie wkładu- kiedy? Uznaje się, że wspólnik jest zobowiązany wnieść wkład natychmiast po wezwaniu każdego z wspólników.
Likwidacja spółki
Spółka cywilna powinna być zlikwidowana w ten sposób, że spienięża się majątek spółki i oddaje się wspólnikom to co wnieśli. Można jednak oddawać w naturze – moc umowy.
Likwidacja to tryb rozwiązania spółki, spółka ulega rozwiązaniu w trybie likwidacji. Likwidacja polega na tym, że ma się spłacić wierzycieli i oddać wspólnikom ich wkłady.
Dodaj komentarz lub opinię na forum: