Polisa na życie jest wsparciem, zabezpieczeniem i ochroną na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej dla jej bliskich. W przypadku gdy ubezpieczony nie dożyje do momentu zakończenia umowy, ubezpieczyciel wypłaca osobom uposażonym zgromadzoną przez lata sumę ubezpieczenia. Polisa na życie jest również formą oszczędzania na przyszłość. Polisa umożliwia też inwestowanie kapitału w zależności od tego, jaki model ochronny wybierzemy. Podstawowy zakres ochronny polisy można zwiększyć, wykupując umowy dodatkowe na wypadek trudnych sytuacji życiowych jak np. poważna choroba lub uraz ciała. Osoba ubezpieczona ma możliwość wpisania do polisy dowolnej osoby uposażonej – tak zwanego beneficjenta. Najczęściej jest ktoś z bliskiej rodziny, ale może to być przyjaciel, opiekun lub znajomy, a nawet osoba prawna. Jeśli w umowie nie ma wskazania beneficjenta, sumę odszkodowania ubezpieczyciel przekaże zgodnie z zasadami prawa spadkowego. Warunkiem wypłaty świadczenia są jedynie terminowo opłacane składki. Polisy na życie mogą być wykupione na dłużej niż jeden rok. Nie należy martwić się o zapłatę podatku VAT czy podatku od dochodów kapitałowych zwanego podatkiem Belki.
Ubezpieczenie na życie jest korzystną opcją zarówno pod względem podatkowym, jak i spadkowym. Sumy zgromadzone na polisie na życie nie wchodzą w skład masy spadkowej, więc otrzymują je wyłącznie osoby wskazane przez właściciela polisy. Wypłata z tytułu polisy na życie jest sprawą zupełnie odrębną od postępowania spadkowego i dlatego można uposażyć do wypłaty odszkodowania w przypadku śmierci ubezpieczonego, również osobę zupełnie obcą, której nie ma w testamencie. Skutkuje to faktem, że beneficjent nie musi płacić podatku od spadków i darowizn, a także podatku dochodowego. Formalności związane z wypłatą świadczenia osobie uposażonej w momencie śmierci ubezpieczonego są uproszczone i uregulowane w OWU firmy ubezpieczeniowej. Nawet jeśli ubezpieczony ma długi, a osobą uposażoną w polisie jest spadkobierca z rodziny, który jednocześnie odrzucił prawo do spadku, to i tak otrzyma on wypłatę świadczenia z ubezpieczenia. Polisa na życie może być więc dobrym rozwiązaniem dla osób żyjących w związkach nieformalnych, którzy mają nie najlepsze stosunki z rodziną lub nie chcą uposażać swoich krewnych.
Rozważasz wybór lub zmianę indywidualnego ubezpieczenia na życie? Zapoznaj się ze wpisem blogowym na ten temat: https://eurofinance.info.pl/blog/zdrowie/czym-kierowac-sie-wybierajac-indywidualne-ubezpieczenie-na-zycie/
Zgodnie z obowiązującym prawem świadczenia należne wypłacane z tytułu umowy ubezpieczeniowej, są zwolnione z podatku dochodowego zwanego podatkiem Belki. Kwota wypłacona jako odszkodowanie jest interpretowana przez fiskusa jako zadośćuczynienie za szkodę, a nie jako środki mające na celu wzbogacenie podatnika. Wyjątkiem są polisy z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi i ubezpieczenia na życie, w których świadczenie jest ustalane na podstawie określonych indeksów lub innych wartości bazowych. Opodatkowaniu podlega jedynie wypracowany dochód kapitałowy. Pomoc i doradztwo w zakupie polisy na życie można uzyskać w agencjach oferujących produkty z wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli jesteś mieszkańcem stolicy możesz skorzystać z wiedzy doradców ubezpieczeniowych w Multiagencji Eurofinance Ubezpieczenia Oddział Ursynów w Warszawie przy ul. Wąwozowej. Mobilni przedstawiciele handlowi docierają do klientów na terenie Warszawy oraz okolic.
Z tego co się orientuję to rzeczywiście od polisy nie ma podatku od padtku i darowizn. Jak polisa ma charakter inwestycyjny, to mogą być jakieś podatki Belki.
Nie ma. Do dzisiaj trzymam dokumenty z polisy po tacie na potwierdzenie w razie ewentualnej kontroli z US. Tego się nigdzie nie zgłasza, ale trzeba mieć potwierdzenie wypłaty odszkodowania i przelewu najlepiej. Tak na wszelki wypadek.
Jedyna sytuacja, w której może wyjść, że było wypłacona kasa z takiej polisy, to w momencie jak US wezwie nas do udokumentowanie dochodów, a my chcemy się powołać na tę polisę. Normalnie US chyba tego nie widzi nawet.