Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Popyt i podaż zasobów siły roboczej

« starsze | nowsze »

Popyt i podaż zasobów siły roboczej

Podaż zasobów siły roboczej

PODAŻ ZASOBÓW SIŁY ROBOCZEJ – liczba osób fizycznych będących w wieku zdolności do pracy i posiadających fizyczną i umysłową zdolności do jej wykonywania. Fizyczne rozmiary zasobów każdego kraju zależą od 3 wielkości:
– Liczby ludności
– Struktury ludności wg wieku
– Wielkości współczynników aktywności zawodowej

Na kształtowanie każdej z tych wielkości wpływa szereg czynników np. : zmiany w liczbie ludności i jej strukturze zachodzą w wyniku ruchu naturalnego tzn. urodzeń, zgonów oraz migracji.

Popyt na zasoby siły roboczej

POPYT NA ZASOBY SIŁY ROBOCZEJ – (zapotrzebowanie ilościowe i jakościowe), przez popyt na zasoby siły roboczej rozumie się liczbę wszystkich miejsc pracy w gospodarce narodowej. Popyt na pracę obejmuje więc:
– obsadzone przez pracowników miejsca pracy
– wolne miejsca pracy

Na wielkość popytu istotny wpływ wywiera wielkość produkcji i usług, wydajność i czas pracy. Popyt na pracę uwarunkowany jest zarówno czynnikami o charakterze mikroekonomicznym ( czyli związanymi z kalkulacjami indywidualnymi pracodawców), jak też o charakterze makroekonomicznym wynikającymi z powiązań rynku pracy z innymi rynkami i sferami funkcjonowania systemu gospodarczego.

Czynniki wpływające na popyt na pracę:
czynniki strukturalne – czyli struktura produkcji. W woj. Śląskim struktura zatrudnienia przeważa przemysł paliwowo – hutniczy i inne im towarzyszące. Od struktury gospodarki zależy struktura zatrudnienia.
– stopa i struktura inwestycji
– czynniki techniczne czyli preferowany typ postępu technicznego
– organizacja i koszty pracy
– czynniki społeczne i polityczne mające wpływ na strategię rozwoju gospodarczego danego regionu.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: