Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Powszechne Towarzystwa Emerytalne – o nielogicznych zmianach w ustawie

« starsze | nowsze »

Obecny rząd straszył powszechne towarzystwa emerytalne obniżeniem opłat, które pobierają  za zarządzanie kontami emerytalnymi swoich klientów w ramach drugiego filaru. W chwili obecnej prowizja ta wynosi 7%. Przygotowana ustawa m.in. przewiduje, że powszechne towarzystwa emerytalne, będą mogły pobierać od swoich klientów kwotę dwa razy niższą – w wysokości 3,5% zarządzanych środków.

Zgodnie ze złożoną w lutym ustawą powszechne towarzystwa emerytalne będą zmuszone nie tylko obniżyć wysokość prowizji od składek klientów, ale także ograniczyć roczny limit prowizji do kwoty 8,4 mln zł w skali roku, jeżeli zarządzają aktywami o wysokości przekraczającej 20 mld zł. Pomimo tego, ze planowane zmiany na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo atrakcyjnie, jeśli przyjrzymy się im dokładniej, okaże się, że nie do końca tak jest.  Otóż, jeżeli zysk od zarządzanego kapitału będzie regularnie wzrastał, sama prowizja za zarządzanie kontem będzie miała nieduże znaczenie, gdyż środek ciężkości zostanie przeniesiony na prowizję od zysków.  Natomiast górny limit prowizji spowoduje, że powszechne towarzystwa emerytalne strąca część motywacji, aby osiągać coraz wyższe zyski – same na tym przecież nie zarobią.

Powszechne towarzystwa emerytalne powstały po to, aby jak podwyższyć świadczenia emerytalne przyszłych emerytów poprzez trafne inwestowanie pobieranych od nich składek. Finansowa demotywacja w tym przypadku nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem…

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: