Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Pożyczka pozabankowa. Pożyczyć pieniądze można nie tylko w banku!

« starsze | nowsze »

Pożyczka pozabankowa. Pożyczyć pieniądze można nie tylko w banku!

Jeśli potrzebujesz pożyczki, możesz zaciągnąć ją w banku albo w firmie pozabankowej. Podpowiadamy, czym różnią się oba produkty, czy pożyczka pozabankowa jest równie bezpieczna jak ta zaciągana w banku oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby ją uzyskać.

kobieta patrząca na świnkę skarbonkę

Pożyczka pozabankowa to dobry pomysł, jeżeli pilnie potrzebujesz pieniędzy. Jest to produkt udzielany na dowolny cel, a to oznacza, że nie musisz tłumaczyć się, na co przeznaczysz środki. Dzięki temu pożyczki pozabankowe mogą zostać wykorzystane na podreperowanie domowego budżetu, na wymianę sprzętu AGD czy RTV, wyjazd wakacyjny, naprawę auta, remont mieszkania albo na cokolwiek chcesz.

Czym są pożyczki pozabankowe?

Pożyczki pozabankowe to produkty finansowe, które mają w swojej ofercie firmy z sektora pozabankowego. W banku również możesz uzyskać pożyczkę na dowolny cel, ale wtedy będzie to kredyt gotówkowy, choć w komunikacji bankowej często funkcjonuje pojęcie „pożyczka”.

Oba produkty są dość podobne, ale warto wiedzieć, że zgodnie z Prawem bankowym kredytu może udzielić tylko bank, natomiast pożyczki każdy inny podmiot. Zasady udzielania pożyczek pozabankowych są więc zgromadzone w Kodeksie cywilnym. Warto jednak wiedzieć, że firmy pozabankowe podlegają także Ustawie o kredycie konsumenckim, co zwiększa bezpieczeństwo klientów.

Aby wziąć pożyczkę pozabankową, musisz złożyć wniosek na stronie internetowej wybranego podmiotu. Należy wybrać, jaka kwota finansowania Cię interesuje i po jakim okresie masz w planach oddać dług. W niektórych firmach trzeba zwrócić całą kwotę na raz, a w innych można rozłożyć zadłużenie na raty. We wniosku musisz wpisać swoje dane osobowe i teleadresowe, a także dotyczące tego, gdzie pracujesz, ile zarabiasz i na podstawie jakiej umowy osiągasz dochody.

Pożyczka pozabankowa jest udzielana w 100% online, więc aby potwierdzić tożsamość, nie musisz pokazywać swojego dowodu osobistego pracownikowi pożyczkodawcy (jak często ma to miejsce w banku), ale wystarczy wykonać przelew weryfikacyjny.

Warto wiedzieć, że pożyczki pozabankowe są udzielone w oparciu o zdolność do spłaty pożyczki. Jeżeli ją posiadasz, to decyzja będzie pozytywna. Wtedy również przez internet podpisujesz umowę, a środki są przekazywane na Twoje konto bankowe.

Kto udziela pożyczek pozabankowych?

Pożyczek pozabankowych udzielają prywatne firmy, które działają w sektorze finansowym, pozabankowym. Taki podmiot musi prowadzić działalność w formie spółki kapitałowej i powinien być obecny w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ten rejestr bez problemu znajdziesz w internecie, więc zanim zdecydujesz się skorzystać z usług danej firmy, to warto wcześniej sprawdzić, czy ona w nim figuruje.

Większość firm mających w swojej ofercie pożyczki pozabankowe umożliwia zaciągnięcie ich przez stronę internetową. Jest to bardzo wygodne, bo wniosek możesz złożyć w dowolny dzień i o dowolnej porze. Oszczędzasz również czas, bo nie musisz chodzić do żadnej placówki.

Czy pożyczka pozabankowa jest bezpieczna?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pożyczka pozabankowa musi być udzielona zgodnie z przepisami prawa, bo podlega zarówno pod zapisy Kodeksu cywilnego, jak i Ustawy o kredycie konsumenckim. Nad tym, czy interesy klienta są chronione czuwa także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

W związku z tym masz pełne prawo do informacji o kosztach pożyczki pozabankowej, które zostaną pobrane i musisz ją otrzymać jeszcze przed podpisaniem umowy. Dzięki temu wiesz, ile ostatecznie musisz spłacić i jeżeli suma jest zbyt wysoka lub znalazłeś tańszą ofertę, to nie masz obowiązku podpisywać dokumentu.

Podobnie jak przy zawarciu każdej innej umowy masz prawo odstąpienia od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od jej podpisania.

Jeżeli firma wprowadziła Cię w błąd i okazało się, że musisz zapłacić więcej niż było podsumowane w umowie albo w jakikolwiek inny sposób łamie prawo, to możesz złożyć skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta albo zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego. Z pomocą tych instytucji masz prawo dochodzić swoich roszczeń.

Jak widzisz, korzystanie z pożyczek pozabankowych jest w pełni bezpieczne, ale trzeba wybrać odpowiednią firmę. Zanim podpiszesz umowę, zweryfikuj obecność tego podmiotu w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz sprawdź, czy jest ona członkiem branżowego stowarzyszenia – Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Oprócz tego przeczytaj opinie innych klientów w internecie, a wszelkie wątpliwości od razu wyjaśniaj z pożyczkodawcą. Jeżeli zastosujesz te zasady bezpieczeństwa, to z dużym prawdopodobieństwem nic złego się nie stanie.

Pożyczka pozabankowa – czy każdy ją dostanie?

Pożyczka pozabankowa jest udzielana w oparciu o zdolność do jej spłaty. Aby ją uzyskać, trzeba spełnić kilka warunków:

  • być w odpowiednim wieku (zazwyczaj od 18 do około 70 lat),
  • posiadać stały dochód o wysokości, który umożliwi bezproblemową spłatę pożyczki pozabankowej (nie musi to być umowa o pracę, akceptowane są również umowy zlecenie, umowy o dzieło, renta, emerytura czy stypendium),
  • posiadać pozytywną historię spłacania zobowiązań,
  • mieć konto bankowe, za pomocą którego można wysłać przelew weryfikacyjny,
  • nie figurować w rejestrze dłużników.

Każda firma ma własne kryteria dotyczące oceny zdolności do spłaty pożyczki. Jeżeli więc spełniasz powyższe warunki, ale otrzymałeś decyzję negatywną, to zawsze warto złożyć wniosek w innym podmiocie.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: