Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest specyficzną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Może zostać utworzona przez jedną lub też więcej osób. Jednym z warunków jej założenia jest wniesienie wkładu na poczet kapitału zakładowego w kwocie co najmniej 5000 złotych. Ponadto trzeba powołać zarząd oraz ustanowić radę nadzorczą oraz pamiętać o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka z o.o. musi też prowadzić pełną księgowość. Co to oznacza?
W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ustawodawca nałożył prawny obowiązek założenia rachunku firmowego w banku, na którym rejestrowane powinny być wszystkie operacje finansowe. A więc jakikolwiek wpływ czy wypłata środków musi zostać zaewidencjonowana. Ważną kwestią jest także to, że każda zaistniała operacja gospodarcza, otrzymana lub wystawiona faktura oraz płatność powoduje konieczność zapisu w księgach rachunkowych.
Na spółce z o.o. ciąży ponadto obowiązek sporządzania na koniec każdego roku obrotowego sprawozdania finansowego, w którego skład wchodzi bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa zawierająca wstęp do sprawozdania, a także wszelkie informacje i objaśnienia.
W przypadku prowadzenia przez taką jednostkę kasy należy prowadzić konta ksiąg pomocniczych dla wszystkich operacji gotówkowych. Muszą być one ponadto wykazane w raporcie kasowym. Dodatkowo warto pamiętać, że na ostatni dzień każdego roku obrotowego należy przeprowadzić inwentaryzację środków znajdujących się w drodze spisu z natury. Wszystkie transakcje w kwocie przekraczającej 15 tysięcy złotych muszą być przeprowadzane za pomocą rachunku bankowego. Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Nie mogą oni przeznaczać firmowych środków na cele prywatne. Zysk dzielony jest między wspólnikami według posiadanych udziałów.
W przypadku spółki z o.o. kapitał zakładowy może zostać zasilony za pomocą pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika, dopłaty proporcjonalnie do posiadanych udziałów przez każdego ze wspólników oraz powiększając kapitał zakładowy – wprowadzenie nowego wspólnika.
Prowadzenie księgowości to bardzo skomplikowane zajęcie, wymagające ogromnej wiedzy oraz doświadczenia. Co więcej wciąż pojawiają się nowe regulacje oraz nowelizowane są przepisy prawne, w związku z tym trzeba wciąż aktualizować swoją wiedzę.
Zobacz: Prowadzenie księgowości w sp. z o.o.
Właśnie się zastanawiałem ostatnio nad przejście ze spółki cywilnej na z.o.o. Tylko, że właśnie te księgowanie całe. Trzeba by zatrudnić na stałe księgową. Poza tym duży innych komplikacji prawnych jest.
Kiedyś wydawało mi się, że prowadzenie księgowości jest takie same dla jednoosobowej firmy i dla spółki jednak się myliłem… Fajny artykuł!
Ciekawy artykuł!