Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku przez BFG negatywnie wpłynie na oszczędności Polaków

« starsze | nowsze »

Obecnie mamy ekstremalnie niskie stopy procentowe, tym samym w wielu bankach możemy liczyć na oprocentowanie co najwyżej symbolicznie wyższe od zera. Jak zniknięcie z rynku banku Idea wpłynie na oprocentowanie depozytów w innych bankach? Prawdopodobnie kończy się właśnie historia oszczędzania w bankach w Polsce.

Idea Bank był jednym z niewielu banków, który oferował oprocentowanie powyżej 1%. Jego zniknięcie z rynku, a dokładniej przejęcie go przez bank Pekao w ramach przymusowej restrukturyzacji zarządzonej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny spowoduje całkowity brak możliwości ulokowania w polskich bankach na jakikolwiek sensowny procent.

Już od dawna oszczędności Polaków zdeponowane w bankach nie zarabiają. Oferowane przez Idea Bank oprocentowanie pozwalało jedynie zmniejszyć straty wynikające ze spadku wartości pieniądza, czyli inflacji.

O ile ta podawana w statystykach może nie jest tak przerażająca, ale warto zauważyć, że wiele produktów w ostatnim czasie znacząco podrożało. Są i takie, które podrożały o 30%, a nawet 50%.

Banki (przynajmniej niektóre) konkurują ze sobą. Zniknięcie Idea Banku z rynku od razu wywołało obniżki oprocentowania w Getinie, a nawet w zagranicznych bankach działających w Polsce za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego na zasadzie oddziału zagranicznego w ramach wspólnej polityki europejskiej. Oferują one depozyty w złotówkach dla obywateli naszego kraju z nieco wyższym oprocentowaniem niż nasze banki.

Do takich banków należy między innymi Inbank z Estonii, który od momentu przymusowej restrukturyzacji Idea Banku zdążył już dwukrotnie przyciąć oprocentowanie lokat.

Kolejny przykład to Banca Farmafactoring z Włoch należący do grupy BFF Banking Group, a w Polsce oferujący lokaty Facto, który już zapowiedział kolejne obniżki oprocentowania. Chociaż dopiero co była poprzednia.

Ze względu na fakt, że takie banki oferują nieco wyższe oprocentowanie, niż te absurdalne w naszych bankach, to część kapitału z Idea Banku zapewne zaczęła do nich napływać, a popyt takich banków na kapitał również nie jest nieograniczony. Co z kolei zapewne również wpłynęło na kolejne obniżki oprocentowania.

W przypadku polskich banków, wygląda na to, że wcale nie potrzebują kapitału, co ma swoje uzasadnienie ekonomiczne. Aktualnie oprocentowanie w bankach jest już tak niskie, że trzeba poddać w wątpliwość sens trzymania pieniędzy w banku. Równie dobrze możemy sobie je schować pod łóżkiem lub zakopać w ogródku.

Polacy mieli oszczędzać na przyszłość, bo emerytury mają być głodowe, a teraz władze chcą wykorzystać nasze oszczędności do napędzanie gospodarki. Coraz większa podaż pieniądza powoduje coraz większy spadek jego wartości, a tym samym systematyczne ubożenie Polaków.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Opinie i Komentarze na Forum: 6

  1. Ewa Powiedział:

    Dostają kasę + i myślą, że się bogacą, a ubożeją. To był majstersztyk…

  2. Anonim Powiedział:

    Rząd chce w inflacji utopić zadłużenie. To, że kosztem obywateli to już mało kto dostrzega.

  3. Mario Powiedział:

    W Facto mają być lokaty na 0,5%. Maila dostałem już o obniżce. W Inbanku też mocno przycięli. Getin zaraz też pojedzie w dół jak sie skończą aktualne promocje. Nic już nie będzie.

  4. Wojtas Powiedział:

    To mieli już dawno zaplanowane.

  5. Majk Powiedział:

    Polacy mieli oszczędzać, całe kampanie na to były, bo przecież Zusu emerytura na nic nie wystarczy, a teraz nas chcą zmusić, żeby wydać oszczędności.

  6. Anonimowy Powiedział:

    Bo trzeba dać więcej milionów Ojcu Dyrektorowi. Przecież on najbardziej potrzebuje.

Dodaj komentarz lub opinię na forum: