Zapracowani i zagubieni coraz częściej miewamy problemy natury psychologicznej, z którymi nie moglibyśmy poradzić sobie sami. Stres atakuje nas ze wszystkich stron. W domu, w pracy, w szkole. Codzienna walka z przytłaczająca nas rzeczywistością odbija się skutecznie nie tylko na nas i naszym zdrowiu, ale także na naszych najbliższych.
Szczególnie zaś dotknięci przypadłościami tego rodzaju czują się ludzie zapracowani ponad normę, szefowie i pracownicy pochłonięci pracą, którzy każdego dnia zmagają się z problemami natury zawodowej. Jeszcze kilkanaście lat temu poszukiwanie pomocy u psychologów uważane było za swego rodzaju społeczne tabu. Dobrze wiedzieliśmy, że potrafią oni nam pomóc, rzadko jednak decydowaliśmy się im zaufać. Obecnie, na szczęście, jest inaczej. Korzystanie z usług psychologów, głównie wskutek społecznych i medialnych kampanii, stało się czymś zwyczajnym i potrzebnym. Oprócz tego z ich doradztwa korzystają nie tylko osoby prywatne, ale także coraz częściej prezesi i przedstawiciele wielkich firm i korporacji oraz zakłady pracy. Czym zatem jest psychologia i jak może pomóc nam w karierze zawodowej?
Mówiąc w wielkim skrócie, jest to nauka, która bada mechanizmy rządzące zjawiskami psychicznymi ludzi i ich zachowania. Czerpie ona z biologii, filozofii, antropologii czy socjologii, ale jest także nauką samodzielną. Psycholog zaś jest osobą, której kwalifikacje potwierdzone zostały wymaganymi dokumentami i która może udzielać świadczeń psychologicznych – szczególnie diagnoz, opiniować, orzekać i prowadzić psychoterapię (po ukończeniu studiów podyplomowych) wraz z udzielaniem pomocy psychologicznej. Osoba pragnąca zostać psychologiem musi ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. Po czteroletnim szkoleniu z psychoterapii może też zostać psychoterapeutą. Natomiast kodeks etyczno-zawodowy wskazuje jako naczelną wartość dla psychologa dobro drugiego człowieka i niesienie pomocy innym wraz z ulepszaniem kontaktów międzyludzkich.
Psychologia obejmuje różne dziedziny życia. Doświadczony psycholog może w sposób skuteczny pomóc niejednej firmie. Często specjalizuje się bowiem w rekrutacjach na stanowiska przeróżnych szczebli. Ma za sobą także wiele procesów rekrutacyjnych na wyższe stanowiska, które opiera często o wywiad behawioralny, wdraża systemy ocen dla pracowników, szkoli ich i ustala standardy obsługi klienta.
Dlatego właśnie pomoc psychologów jest nieoceniona również z punktu widzenia firm i ich szefów. Wskazują na to badania przeprowadzone w minionym roku. Ponad 30% przedsiębiorców przyznało, że korzystało z usług psychologów, a 15% z nich robi to stale i to z dobrym dla firmy skutkiem.
Dodaj komentarz lub opinię na forum: