PRODUKT KRAJOWY BRUTTO (PKB) – jest miarą produkcji wytworzonej w jednego ciągu roku przez czynniki produkcji zlokalizowane na terenie konkretnego państwa niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem. Jest to to jeden z głównych mierników dochodu narodowego. Produkt krajowy brutto określa agregatową wartość towarów oraz usług finalnych wyprodukowanych w obrębie danego państwa w określonej jednostce czasu (w ciągu jednego roku). Wartość wyprodukowanych dóbr i usług finalnych oblicza się odejmując od produkcji całkowitej wartość dóbr i usług użytych do tej produkcji. W skali przedsiębiorstwa jest to więc tak zwana wartość dodana, a Produkt krajowy brutto jest sumą wartości dodanej wytworzonej przez wszystkie podmioty gospodarcze.
Dobra Finalne – są to dobra (czyli produkty i usługi) nabywane przez konsumenta, czyli ostatecznego użytkownika.
Dobra Pośrednie – są to dobra, które są w pełni zużywane przez przedsiębiorstwa przy produkcji innych dóbr.
Produkt krajowy brutto (PKB) można obliczać trzema metodami.:
PRODUKT KRAJOWY NETTO (PKN) = PKB-amortyzacja
PRODUKT NARODOWY BRUTTO (PNB) – jest to miernik całkowitego dochodu wypracowanego przez obywateli określonego kraju, niezależnie od miejsca (kraju), świadczenia usług przez czynniki wytwórcze.
PNN = DN = PNB – amortyzacja
Mimo iż produkt narodowy netto lepiej niż produkt narodowy brutto ukazuje dochód powstający w gospodarce, przy analizach i badaniach ekonomicznych zwykle używa się PNB. Związane jest to głównie z tym, że dokładne oszacowaniem poziomu amortyzacji w skali makroekonomicznej jest bardzo trudne.
Wzór na PNN można jeszcze rozczłonkować ze względu na to czy jest on w cenach czynników produkcji, czy też w cenach rynkowych.
Tak, oczywiście