WPŁYW EKSPORTU:
Eksport jest czynnikiem zwiększającym wzrost dochodu narodowego wytworzonego. Konsekwencją wzrostu produkcji jest wzrost dochodów globalnych ludności .Ten wzrost może nastąpić przez ekstensywne działanie – wzrost produkcji i wzrost zatrudnienia, lub działanie intensywne – zastosowanie nowej technologii, lepsza organizacja pracy powoduje wzrost produkcji. Jeśli wzrastają dochody globalne w skali kraju to przekłada się to na wzrost popytu. Maleje dochód narodowy podzielony. Konsekwencją tego jest inflacja. Eksport jest czynnikiem inflacjogennym (saldo dodatnie).
IMPORT:
Powoduje napływ towarów i usług do danego kraju wzrasta więc podaż w skali kraju, wzrasta wlk. dochodu narodowego podzielony. Import absorbuje część popytu krajowego to powoduje spadek zapotrzebowania na produkty pochodzenia krajowego. Konsekwencją jest wyhamowanie wzrostu zatrudnienia oraz płac w skali danego kraju. Spadają dochody ludności. Na rynku mamy dużo towarów, ale mało pieniędzy. Import jest czynnikiem deflacjogennym.
Różnica między E – I = saldo obrotów za granicą
E > I + saldo
E < I – saldo
1.
Y=I+K+G+NX
NX=EX – IM
Y – dochód narodowy
NX – EKSPORT NETTO (saldo obrotów z zagranicą)
I – inwestycje
K – konsumpcja
G- wydatki państwa
Ex –eksport
Im – import
2.
I=Y-K-NX
I=Y-K- EX – IM
I=O- EX – IM
O – oszczędności ( akumulacja wewnętrzna)
Jeśli IM > EX to I > O
Jeśli IM < EX to I < O
Jeśli IM = EX to I = O
IM – import dóbr inwestycyjnych
Rozmiary inwestycji w gospodarce otwartej zależą od rozmiarów akumulacji wewnętrznej skorygowanej o saldo obrotów handlowych danego kraju z zagranicą. W gospodarce zamkniętej ( autarkicznej) I = O inwestycje zależą od rozmiaru akumulacji wewnętrznej w danym kraju.
1). Zasoby środków płatniczych, którymi dysponuje dany kraj ( np. dewizy, złoto) – dobre w
krótkim okresie. W praktyce nie stosuje się tego.
2). Dodatnie terms of trade cenowe – ceny towarów eksportowanych rosną, a ceny towarów
importowanych maleją
3). Pożyczki zagraniczne
4). Inwestycje zagraniczne, które zapewniają napływ dóbr inwestycyjnych i nie trzeba spłacać jak w przypadku pożyczek, pojawia się dodatkowe zatrudnienia np. Polska lat 90 – tych.(najlepsze źródło).
REZONANS GOSPODARCZY – rozchodzenie się technologii na inne gałęzie gospodarki. Upowszechnia się w skali danego kraju.
Dodaj komentarz lub opinię na forum: