Aktywność zawodowa ludności – oznacza wykonywanie lub gotowość do wykonywania pracy w zamian za ekwiwalent w postaci płacy lub innego wynagrodzenia. Wykonywanie lub gotowość do wykonywania to pracujący lub bezrobotni zarejestrowani w UP (nie wchodzą w to pojęcie bezczynni zawodowo).
Az = czynni zawodowo : cała populacja
Bardziej użyteczny wskaźnik:
Az = czynni zawodowo w wieku zdolności do pracy : ludność ogółem w tym wieku
Ta aktywność zawodowa zależy od czynników ekonomicznych ( efektywny popyt na zasoby siły roboczej, realny poziom płac, pozapłacowe źródła dochodów gosp.dom.), czynniki społeczne ( preferowany model rodziny, postawy wobec pracy, tradycje pracy zawodowej kobiet, wzory konsumpcji). Z punktu widzenia stosunku do procesu pracy wyodrębnia się potencjalne i realne zasoby siły roboczej.
Potencjalne – ( ogólne, brutto) – obejmują:
– ludność wieku zdolności do pracy czyli wieku produkcyjnego, którą to zdolność określa dolna i górna granica wieku produkcyjnego ( w Polsce kobiety 18 – 60, mężczyźni 18 – 65).
– ludność pracująca, która nie osiągnęła jeszcze lub przekroczyła umowne granice wieku produkcyjnego.
Podstawową rolę w pojęciu potencjalnych zasobów produkcyjnych odgrywa ludność wieku zdolności do pracy. Ta druga to wielkość marginalna ( emeryci, uczniowie). Wielkość potencjalnych zasobów siły roboczej ma charakter czysto demograficzny (bo zależy od urodzeń i zgonów), który zależy od liczby ludności oraz udziału ludności wieku zdolności do pracy w całej ogólnej liczbie ludności.
Realne zasoby siły roboczej – to wielkości potencjalne skorygowane o zmiany współczynnika aktywności zawodowej, dlatego potencjalnych zasobów nie można utożsamiać z realnymi zasobami siły roboczej. To ludności aktywna zawodowo czyli ludność pracująca( wykonująca pracę) + zarejestrowani bezrobotni ( ludność gotowa do podjęcia pracy).
Wielkość zasobów siły roboczej zależy głównie od ludności aktywnej oraz długości czasu pracy i przeciętnej jej intensywności. Na wielkość podaży zasobów siły roboczej istotny wpływ obok czynników demograficznych wywierają czynniki psychologiczne, organizacyjne i ekonomiczne. Jeśli będziemy brać pod uwagę skalę mikro to w kierunku spadku podaży będą oddziaływać takie czynniki jak:
W kierunku wzrostu podaży:
W skali makro:
Podaż zasobów siły roboczej ma zawsze określoną strukturę jakościową, kwalitatywną – zależy głównie od struktury gospodarki), a właściwie ilościowo-jakościową.
Dodaj komentarz lub opinię na forum: