Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Sklepy internetowe nie wymagają wilekich nakładów finansowych

« starsze | nowsze »

kobieta z kartąTrudno obecnie wyobrazić sobie czego nie mamy możliwości kupić przez sklepy internetowe. Rynek wirtualny jest pełen bardzo różnych produktów, które gdy kupowane w sieci, są zdecydowanie tańsze. Do tego, mamy większy wybór, jako że do dyspozycji sklepy nie tylko z obrębu naszego miasta, czy z naszej okolicy, a z całego kraju i nie tylko (wiele witryn internetowych zagranicznych oferuje wysyłkę za granicę).

Często zastanawiamy się, dlaczego sklepy internetowe są tańsze. Nawet pomimo kosztów przesyłki, jakie doliczyć musimy (zazwyczaj) do zamówienia, kupujemy taniej. Z pewną dozą nieufności podchodzimy do bardzo atrakcyjnej oferty sklepów, obawiając się, że zostaniemy oszukani i tylko zmarnujemy przesłane za zakup pieniądze.

Jeżeli będziemy wybierali dobre sklepy, zachowamy ostrożność podczas kupowania, nic nam nie grozi. Sprzedających online obowiązuje bowiem prawo, które nie pozwala im na zatajanie faktów o produktach, czy fałszowanie faktycznego stanu rzeczy. Co to oznacza, że powinniśmy być ostrożni robiąc zakupy przez sklepy online? Oznacza to, że powinniśmy czytać regulaminy sklepów, ale także znać swoje prawa, jako klienci, konsumenci. Warto też zaglądać na fora internetowe, gdzie ludzie często wyrażają swoje opinie o sprzedających, a ci, którzy stosują nieuczciwe praktyki, są szybko demaskowani przez rozczarowanych klientów. Pamiętajmy również o tym, że każdy sklep internetowy powinien zamieszczać dokładne informacje o sobie (jako o zarejestrowanej działalności, firmie) na stronie.

Wróćmy jednak to niskich cen w sklepach online. Niektórzy z niedowierzaniem patrzą na to, jak sprzedający online potrafią obniżać ceny, a raczej jak duża różnica pojawia się niekiedy między sklepami internetowymi a sklepami tradycyjnymi. Wystarczy jednak poznać kilka faktów związanych z kosztami, jakie ponoszą na utrzymanie sprzedawcy internetowi i tradycyjni. Utrzymanie sklepu internetowego wiąże się z rocznymi kosztami hostingowymi (kilkaset złotych rocznie,w zależności od potrzeb sklepu, wysokości sprzedaży, a raczej odwiedzin w sklepie), kosztami utrzymania domeny (około 100zł rocznie). Do tego dochodzą koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

W przypadku kosztów prowadzenia sklepu tradycyjnego sprawa wygląda nieco inaczej. Po pierwsze, musimy wynająć lokal (im lepsza lokalizacja tym większe koszty), co będzie nas kosztowało co najmniej kilkaset złotych miesięcznie. Do tego powinniśmy doliczyć rachunki związane z wynajmem lokalu, a także opłaty za prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto, w sklepie tradycyjnym musimy mieć sprzedawców, szczególnie gdy sami nie możemy codziennie dopilnować interesu, a także warto by było zainwestować w ochronę lokalu, itp. Gdzieś musimy przechowywać towar, ktoś musi sprzątać lokal, a od czasu do czasu przydałoby się go nieco odświeżyć (prace remontowe).

Już na pierwszy rzut oka widać, że sklepy internetowe są znacznie tańsze w utrzymaniu, niż tradycyjne witryny zakupowe. Ponadto, konkurencja na rynku internetowym stale się powiększa, więc internetowi sprzedający muszą dbać o swoich klientów. A co bardziej cieszy klienta, niż niskie ceny? Raczej nic. Jako że sklepy internetowe mogą obniżać ceny produktów, robią to. Bo właśnie tym w głównej mierze zachęcają do kupowania u siebie.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: