Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Telepraca

« starsze | nowsze »

Termin “praca zdalna” został pierwszy raz użyty przez amerykańskiego fizyka z NASA Jacka Nillesa podczas kryzysu paliwowego. Dostrzegł on jak  duże oszczędności wiązałyby się z brakiem konieczności dojazdu ludzi do pracy. Wprowadził on także termin “kompleks biurowca”, który oznacza potrzebę pracowników do przebywania w eleganckim i prestiżowym miejscu. Miałby to być według niego jeden z czynników ograniczających rozwój telepracy.

Rozwój telepracy (pracy zdalnej) jest możliwy dzięki znacznemu obniżeniu kosztów i zwiększeniu wydajności urządzeń telekomunikacyjnych w ostatnich latach. Niebagatelne znaczenie odegrał tu również Internet. Było to także możliwe dzięki zmianie nastawienia ludzi ( pracowników, pracodawców, przedsiębiorców) w kierunku zwiększania samodzielności osób zaangażowanych w rozwój przedsiębiorstwa. Praca w siedzibie firmy nie jest bowiem i nie powinna być koniecznością jeśli z takim samym efektem może ona być wykonywana w domu. Na korzystne podłoże w jakim rozwija się obecnie telepraca ma znaczący wpływ także konkurencja między przedsiębiorstwami i konieczność ograniczania kosztów oraz podejście proekologiczne (oszczędność na środkach transportu i brak wydzielania przez nie szkodliwych  substancji).

Telepraca może być wykonywana w różnych formach. Najpopularniejsza telepraca domowa polega na wykonywaniu wszystkich czynności przez pracownika w domu. Inną formą sa tzw. telecentra. W tym wypadku pracownicy dojeżdżają do określonego telecentrum i kontaktują się z pracownikami z innych zespołów wykorzystując techniki telekomunikacyjne. Dzięki temu można uzyskać współpracę wielu ludzi z pominięciem kryterium geograficznego. Telepraca może być również wykonywana w formie telechatki czy nawet telewioski – pracownicy mogą łączyć wiejski styl życia z wykonywaniem skomplikowanej pracy z dostępem do najnowszej techniki. Istnieje też telepraca mobilna, polegająca na tym że pracownik z racji zawodu jest w ciągłym ruchu ( np handlowcy) i wykonują swoją pracę głównie za pomocą noteboka i telefonu komórkowego.

W Polsce termin telepraca został w prowadzony do kodeksu pracy w roku 2007 i może być wykorzystywana przy każdym rodzaju umowy o pracę: umowie na czas nieokreślony, umowie na czas określony, czy innych umowach terminowych. W kolejnym roku aż pięciokrotnie wzrosła liczba osób korzystających z tej formy zatrudnienia.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: