Każde oprogramowanie biznesowe musi przejść gruntowne testy zanim trafi do finalnego użytkownika. Istnieją dwa rozwiązania – testowanie manualne i automatyczne. Na czym polega różnica między nimi? Którą metodę należy wybrać w konkretnych sytuacjach?
Testy manualne zazwyczaj odbywają się na podstawie ściśle określonego scenariusza i – jak łatwo się domyślić – są wykonywane przez ludzi. Przez kogo tak właściwie? Przez programistów, testerów, a niekiedy również osoby nieposiadające wiedzy branżowej, które spoglądają na oprogramowanie jak zwyczajny użytkownik. Rozwiązanie jest czasochłonne, ale w przypadku małych projektów tańsze, a w dodatku pozwalające na stworzenie bardziej szczegółowych raportów, zwłaszcza jeśli chodzi o zagadnienia związane z user experience.
W przypadku większych projektów praca ludzi wymaga jednak wyższych nakładów finansowych, a testowanie przebiega znacznie wolniej. Wówczas przeprowadza się testy automatyczne w oparciu o stworzony przez testerów skrypt. Takie rozwiązanie jest nie tylko szybsze, ale jednocześnie eliminuje ryzyko ludzkiego błędu. Z drugiej strony, testy automatyczne nie zawsze są wystarczające, bo mogą pominąć nieprawidłowości, które nie zostały przewidziane na poziomie tworzenia skryptu.
Najczęściej przy dużych projektach stosuje się obie metody jednocześnie. Metoda manualna sprawdza się w przypadku testów eksploatacyjnych lub testowania użyteczności. Tym sposobem przeprowadza się też testy ad hoc, czyli odbywające się bez planu. Jeśli zaś chodzi o testy wydajnościowe, funkcjonalne, obciążenia oraz wszelkie powtarzalne zadania, zdecydowanie skuteczniejszą metodę stanowią testy automatyczne.
Więcej na temat testów automatycznych oraz ich zalet można przeczytać pod adresem https://craftware.pl/dla-it/rozwiazania-dla-it/body-leasing/testy-automatyczne/. Obecnie bardzo często wsparcie testerów jest oferowane w ramach usługi body leasing. Przedsiębiorstwo, które zatrudnia na stałe testerów manualnych może w ten sposób uzupełnić ich pracę testami automatycznymi. Automatyzacja przynosi ogromną oszczędność czasu i zwiększa prawdopodobieństwo, że oprogramowanie będzie wolne od błędów. Na polskim rynku taką usługę oferuje między innymi firma Craftware – https://craftware.pl/.
Dodaj komentarz lub opinię na forum: