Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Ubezpieczenie komunikacyjne za granicą — wszystko, co musisz wiedzieć

« starsze | nowsze »

Ubezpieczenie komunikacyjne za granicą — wszystko, co musisz wiedzieć

Wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje samochodem? A może planujesz wyjazd służbowy, na który wybierasz się autem? Niezależnie od tego, jaki jest cel Twojej podróży, przygotuj się do niej, wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działają różne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych, kiedy jesteś za granicą.

Ubezpieczenie OC za granicą

obrys w kształcie tarczy w okół ikonki samochodu oraz mężczyzna w garniturze

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Stanowi ono ochronę zarówno strony poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym, jak też osoby, która go spowodowała. Osoba poszkodowana może liczyć na odszkodowanie za poniesione szkody, a sprawca wypadku na uniknięcie związanych z tym wysokich kosztów, ponieważ odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel.

Wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Porozumienia Gospodarczego, nie musisz martwić się o ubezpieczenie OC — honorowany będzie polski dokument. Natomiast w niektórych państwach konieczne jest posiadanie potwierdzającej wykupienie OC tzw. Zielonej Karty. Jest ona niezbędna m.in. w Albanii, Turcji czy na Ukrainie. W pozostałych przypadkach (lub gdy nie posiadasz wymaganej Zielonej Karty), należy wykupić dość drogie ubezpieczenie graniczne. Warto pamiętać, że Zieloną Kartę ubezpieczyciel wystawi Ci za darmo lub za niewielką opłata, jednak zwykle wymaga to wcześniejszego złożenia wniosku o jej wyrobienie.

mężczyzna ustawia trójkąt ostrzegawczy

Ubezpieczenie AC za granicą

Wybierając się autem za granicę, warto sprawdzić dokładnie warunki swojego ubezpieczenia AC, które przyda się, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu (dowiedz się więcej: „Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?”). Tak zwane autocasco może mieć różny zakres; w optymalnej opcji zapewnia wsparcie na wypadek nie tylko stłuczki, ale też kradzieży samochodu, uszkodzeń związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi czy kataklizmem.

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne i obowiązywać może również za granicą. Wszystko jednak zależy od tego, jaki zakres ubezpieczenia masz wykupiony. Najtańsze opcje obejmować mogą jedynie teren kraju bądź kraje europejskie. Dlatego czasem konieczne może się okazać wykupienie specjalnego rozszerzenia polisy na czas wyjazdu.

Pakiet Assistance za granicą

Dobry pakiet Assistance jest szczególnie przydatny podczas zagranicznych wakacji. W trakcie dłuższego wyjazdu wydarzyć się może wiele nieprzewidzianych sytuacji, zwłaszcza gdy poruszasz się po nieznanym Ci terenie, często odludnym i dzikim.

mężczyzna dzwoni po pomoc drogową

Pakiet Assistance zapewnić może wsparcie przy drobnych i większych usterkach, łącznie z holowaniem auta, zagwarantowaniem auta zastępczego czy zorganizowaniem noclegu na czas naprawy samochodu. Często jednak ubezpieczyciel stosuje pewne ograniczenia np. holowanie jest możliwe tylko na terenie kraju bądź za granicą obowiązuje niewielki limit kilometrów. Koniecznie sprawdź to przed wyjazdem i wykup rozszerzenie dopasowane do potrzeb.

Ubezpieczenie NNW – dlaczego warto je wykupić?

Chociaż nikt z nas nie chce o tym myśleć, podczas jazdy po nieznanym terenie o wiele łatwiej o wypadek. Dlatego przed wakacjami warto wykupić również ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli na skutek nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie do trwałej utraty zdrowia, a nawet śmierci, ubezpieczony bądź jego rodzina otrzymają odpowiednie odszkodowanie. Możesz ubezpieczyć kierowcę, lub też kierowcę oraz pasażerów.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: