W ramach pakietu VAT e-commerce przewidziane zostało rozwiązanie w postaci VAT OSS. Jeżeli zajmujesz się handlem i w pełni wykorzystujesz potencjał internetu, przyda Ci się wiedza na temat tego, czym jest VAT OSS i jak procedura ta wpłynie na sprzedaż.
VAT OSS (One Stop Shop) to rozwiązanie, które z dniem 1 lipca 2021 r. zastąpiło dotychczasową procedurę VAT MOSS (Mini One Stop Shop). Jego Istotą jest zmiana sposobu rozliczania podatku VAT przez przedsiębiorcę prowadzącego sprzedaż przez internet, którego klienci pochodzą z różnych krajów Unii Europejskiej. Wprowadzenie VAT OSS ma odciążyć sprzedawców z części obowiązków związanych z prowadzeniem takiej działalności.
Przed wejściem w życie przepisów VAT OSS przedsiębiorca dokonujący sprzedaży wysyłkowej musiał pamiętać o obowiązujących limitach. Ich przekroczenie wiązało się z koniecznością rejestracji do VAT w danym kraju oraz składania deklaracji. Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych działających na mniejszą skalę, były to dodatkowe formalności, które generowały też dodatkowe koszty. VAT OSS upraszcza te obowiązki.
Na czym polega VAT OSS? Procedura ta eliminuje konieczność rejestracji do VAT w każdym kraju, w którym przedsiębiorca sprzedaje towary. VAT OSS zakłada, że po przekroczeniu limitu sprzedaży w krajach Unii Europejskiej (10 000 euro), to urząd skarbowy właściwy dla sprzedawcy dokona stosownych rozliczeń. W rezultacie przedsiębiorca zyskuje – składa deklaracje i płaci podatek VAT w urzędzie skarbowym, w którym dokonał rejestracji.
Sprzedajesz na platformie Amazon? Dowiedz się więcej o VAT OSS – tłumaczymy, jakie transakcje można rozliczyć poprzez VAT OSS.
Dla przedsiębiorców wykorzystujących kanał sprzedaży online VAT OSS to rozwiązanie, które oferuje konkretne ułatwienia i niweluje część dotychczasowych uciążliwości, gdyż zdejmuje ze sprzedawcy niektóre kosztowne obowiązki sprawozdawczo-ewidencyjne. Jeżeli uznałeś, że skorzystanie z procedury VAT OSS jest też korzystne dla Ciebie, pozostają tylko formalności, czyli dokonanie rejestracji.
Rejestracja do VAT OSS odbywa się w następujący sposób: należy przejść na portal podatki.gov.pl i następnie wypełnić formularz VIU-R. Rozpoczynając korzystanie z VAT OSS, przedsiębiorca musi pamiętać o stawce VAT przy wystawianiu faktur – zastosowanie ma stawka VAT państwa członkowskiego, z którego klient zamawia towar.
Korzystanie z VAT OSS jest dobrowolne – oznacza to, że przedsiębiorca ma wybór. Jeżeli z pewnych względów preferuje rozwiązania funkcjonujące przed 1 lipca 2021 r., to może przy nich pozostać. Jeżeli jednak dostrzega oszczędności płynące z VAT OSS, to może skorzystać z tej procedury. Część przedsiębiorców zrobiła to tuż po uruchomieniu zgłoszeń rejestracyjnych, czyli po 1 kwietnia 2021 r.
Masz wątpliwości w zakresie VAT OSS? Rozlicz VAT z taxology.co – odciążamy przedsiębiorców z formalności związanych z rejestracją i rozliczaniem VAT.
Funkcjonowanie VAT OSS wiąże się z uproszczeniami dla przedsiębiorców. Wprowadzenie tej procedury jest szczególnie istotne dla mniejszych firm. Obowiązki związane z rejestracją do VAT w innych krajach należących do Unii Europejskiej i generowanie deklaracji niosły ze sobą wysokie koszty. Przedsiębiorcy często musieli korzystać z pomocy specjalistów, a to z kolei skutecznie pomniejszało ich zysk ze sprzedaży.
VAT OSS może wyrównać szanse sprzedawców – mniejsze firmy będą mogły skuteczniej konkurować z dużymi ze względu na brak obawy o dodatkowe koszty, którymi skutkowało przekroczenie limitów. To również dobra wiadomość dla konsumentów, którzy – mimo że nie muszą być świadomi zmian, które weszły w życie – będą mieli większy niż dotychczas wybór.
Warto pamiętać, że procedura VAT OSS nie zmieni całej sprzedaży odbywającej się przez internet – jest ona ograniczona do krajów unijnych. Oznacza to, że przedsiębiorców, którzy sprzedają towary klientom np. z Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii, obowiązują inne zasady – oni w dalszym ciągu muszą śledzić przepisy, wartość sprzedaży lub zdać się na profesjonalną obsługę.
Bądź na bieżąco – przeczytaj o zmianach: VAT OSS – zmiany dotyczące rozliczenia w 2021 i zdecyduj, czy procedura VAT OSS będzie dla Ciebie korzystna.
Z tego co zauważyłem z reguły nowe „ulepszenia” systemowe prowadzą do sporych utrudnień.