W 2021 roku liczba dostępnych do zakupu mieszkań w Warszawie zmalała do wyjątkowo niskiego poziomu 10 tys. Biorąc pod uwagę sprzedaż na poziomie 22,8 tys. lokali widać, że chętnych na własne M w stolicy nie brakuje! Sprawdźmy, gdzie dostępne są inwestycje z rynku pierwotnego i czy warto zamieszkać w Warszawie!
Warszawa jest zdecydowanie największym rynkiem nieruchomości w Polsce. W latach 2016-2019 sprzedaż mieszkań rok rocznie przekraczała tu poziom 25 tys. lokali. W ciągu 12 miesięcy ostatniego roku deweloperzy sprzedali w stolicy niemal 23 tys. mieszkań. By zobrazować wielkość warszawskiego rynku możemy wskazać, że drugim w kolejności miastem z największą sprzedażą nowych lokali był Kraków, gdzie deweloperzy podpisali z klientami ponad 11 tys. umów, czyli o ponad połowę mniej niż w Warszawie.[1]
Zgodnie z danymi serwisu rynekpierwotny.pl w drugiej połowie ubiegłego roku najwięcej lokali sprzedało się na Białołęce. Klienci kupili tutaj niemal 1 500 mieszkań! Białołęka to dzielnica położona w północnej części Warszawy, na prawym brzegu Wisły. Z uwagi na dostępność rozległych terenów zielonych oraz miejsc rekreacyjnych chętnie osiedlają się tutaj rodziny z dziećmi. Spokojna okolica ceniona jest przez miłośników zwierząt czy amatorów aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Deweloperzy konsekwentnie lokują tutaj nowoczesne inwestycje. W ich ofercie znaleźć można nawet gotowe lokale, co jest rzadką okazją na rynku pierwotnym. Znajdują się one np. w inwestycji Murapol Osiedle Natura, realizowanej przy ul. Kąty Grodziskie.
Drugą dzielnicą, w której sprzedano najwięcej mieszkań w ubiegłym roku jest Ursus. Deweloperzy podpisali tutaj 1 215 umów z klientami. Dzielnica ta położona jest w lewobrzeżnej części stolicy. Mieszka tutaj ponad 60 tys. osób, a jej obszar, nieco ponad 9 km2, czyni z niej jedną z najmniejszych części Warszawy. Zaletą Ursusa jest dobrze rozwinięta infrastrukturze drogowa i komunikacja. Przyciąga to osoby zainteresowane komfortowym dojazdem do biznesowych obszarów. Fani terenów zielonych również będą zadowoleni z mieszkania w tej okolicy. Największym parkiem w dzielnicy jest Park Czechowicki. W ostatnich latach przy ul. Gierdziejewskiego, na terenie dawnej fabryki ciągników, powstał też pierwszy w Warszawie, rozległy park ekologiczny. Znajdziemy w nim m.in. łąkę kwietną, niecki na deszczówkę, domki dla owadów, czy ścieżki zbudowane z materiałów pochodzących z recyclingu. Inwestycją mieszkaniową, na którą warto zwrócić uwagę w Ursusie jest np. powstający przy ul. Dzieci Warszawy projekt Murapol Dzieci Warszawy. Realizowane są tutaj nowoczesne mieszkania, z pakietem antysmogowym i możliwością korzystania ze smart home w standardzie.
Podium dzielnic, w których deweloperzy sprzedali najwięcej lokali w 2021 roku zamyka Mokotów z wynikiem 823 sprzedanych lokali.[2] Znajdziemy tutaj zarówno dzielnice willowe, jak i zabudowę wielorodzinną. Ogromną zaletą lokalizacji jest położenie między centrum miasta, a portem lotniczym. Lokalizację doceniają studenci, m.in. ze względu na bliskość SGGW, SGH czy Politechniki Warszawskiej.
Portal rynekpierwotny.pl podaje, że najdroższe nowe mieszkania w IV kw. 2021 roku znajdowały się na Śródmieściu. Za metr kwadratowy trzeba było zapłacić tutaj niemal 27 tys. zł! Dalej plasowały się:
Z kolei najtaniej było w dzielnicach:
Jeżeli chcemy na co dzień korzystać z bogatej oferty handlowej i kulturalnej stolicy, mieć wszystko na „wyciągnięcie ręki”, najlepszą lokalizacją będzie dla nas Śródmieście. Warto sprawdzić dostępne tam nowe mieszkania. Warszawa i jej centrum może pochwalić się niezwykle bogatą historią i zapleczem rozrywkowym. Warto wziąć to również pod uwagę, jeżeli nie przepadamy za tłumami turystów i codziennymi korkami. Zobacz: nowe mieszkania – Warszawa
Szukając nowego mieszkania warto zwrócić też uwagę na standard inwestycji i oferowanych w niej udogodnień. Sprawdźmy, czy na miejscu znajdują się miejsca parkingowe, a w mieszkaniach nowoczesne rozwiązania. Coraz częściej standardem w nowych lokalach jest infrastruktura pozwalająca no korzystanie z rozwiązań smart home czy pakiety antysmogowe. Deweloperzy zwracają też większą uwagę na ekologiczne rozwiązania, jak stacje ładownia pojazdów i energooszczędne oświetlenie budynków.
[2] https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/warszawski-rynek-mieszkaniowy-iv-q-2021/12029/
Dodaj komentarz lub opinię na forum: