Subskrybuj:   Posty   |   Komentarze
RSS

Zmiana OFE a ranking funduszy emerytalnych

« starsze | nowsze »

Czasem tak bywa, ze nie jesteśmy zadowoleni z tego jak OFE zajmuje się naszymi funduszami i chociaż pieniądze odkładane na OFE pochodzą z naszego wynagrodzenia brutto (co oznacza, że czy chcemy czy nie pieniądze na OFE i tak trafiają) to najczęściej zależy nam na tym, by były w dobrych rękach. Jeśli nie są, to czeka nas zmiana OFE. Czy zmiana OFE jest kosztowna i co zrobić, żeby tym razem dobrze wybrać?

W momencie, kiedy nie chcemy już należeć do danego OFE konieczna będzie zmiana OFE. Można jej dokonać w każdej chwili, ale żeby nie zapłacić za to ani grosza należy przeczekać dwa lata w danym funduszu. Jeśli już w pierwszym roku bycia w OFE jesteś niezadowolony i chcesz zmiany, wówczas zmiana OFE będzie Cię kosztowała ok 150 zł (w drugim roku – już połowę mniej). Jakie zalety niesie ze sobą zmiana OFE? Po pierwsze w momencie przeniesienia środków emerytalnych Twoje fundusze są podliczane, ich stan zostaje skontrolowany, bo taki jest obowiązek. Każda zmiana OFE powinna być przemyślana. Porównaj konkurencyjne fundusze. Zwróć uwagę nie tylko na stopę zwrotu, ale także na to ile pieniędzy pobiera od Ciebie fundusz, za opiekowanie się Twoimi pieniędzmi. Ważnym czynnikiem w przypadku decyzji o zmianie OFE będzie prowizja od każdej składki, którą otrzymuje Otwarty Fundusz Emerytalny. Te czynniki są najważniejsze przy wyborze nowego OFE. Możesz oczywiście starać się na podstawie zestawień OFE przewidzieć, jak będzie sobie radził dany otwarty fundusz emerytalny, ale jeśli nie jesteś najlepszy w ekonomii to może to przerosnąć Twoje możliwości.

Kiedy wybierasz Otwarty Fundusz Emerytalny to na pewno wydaje Ci się, że wybrałeś najlepiej. Z czasem może się jednak okazać, że ta decyzja wcale nie była racjonalna. Wówczas zmiana OFE może okazać się najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Przemyśl to.

Znalazłeś literówkę? Daj nam o tym znać!

Dodaj komentarz lub opinię na forum: