Zmiana warunków umowy o pracę:
Art. 42. § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
§ 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.
§ 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
§ 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Zmiana umowy o pracę:
– rozwiązujemy istniejącą umowę o pracę,
– i zawiązujemy nową.
Najlepiej rozwiązać w drodze porozumienia stron – można tak mimo, że kodeks pracy nie mówi o tym bezpośrednio. Niektórzy pracodawcy próbują zmienić rodzaj umowy o pracę przez wypowiedzenie zmieniające, a tak nie można, bo jest to zmiana warunków pracy i płacy, a nie rodzaju umowy. Wypowiedzenie zmieniające (art. 42) to jednostronna czynność prawna.
Warunki płacy i pracy zmienić można przez wypowiedzenie zmieniające lub przez porozumienie zmieniające (dwustronna czynność prawna). Podwyższenie wynagrodzenia to też zmiana warunków i pracodawca musi się zapytać o zgodę pracownika. Zawsze rozpatrujemy to ze względu na składniki umowy o pracę.
Przy wypowiedzeniu warunków termin od momentu oświadczenia do momentu przekształcenia umowy (albo rozwiązania) równy jest okresowi wypowiedzenia. W art. 42 par. 1 słowo „odpowiednio” oznacza, że jest możliwość pewnej modyfikacji z zachowaniem sensu całości. Obowiązuje również triada: forma, tryb, treść. Trzeba także umieć uzasadnić, dlaczego zmieniamy warunki. Uzasadniamy, dlaczego zmieniamy stare, a nie dlaczego wybieramy takie, a nie inne nowe warunki.
Można wyróżnić dwa rodzaje wypowiedzeń
Przepisy wypowiedzenia definitywnego stosujemy odpowiednio jako przepisy wypowiedzenia zmieniającego.
Art. 37. § 1. W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§ 2. Wymiar zwolnienia wynosi:
1) 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
2) 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1.
Zwolnienie takie przysługuje tylko w okresie wypowiedzenia i stosujemy je w pierwszej połowie wypowiedzenia zmieniającego, natomiast w drugim okresie już nie zgodnie z art. 42, par. 3
Nie można zmienić warunków płacy i pracy:
– działaczowi związkowemu,
– radnemu,
– pracownicy w ciąży, jeśli zaszkodzi to jej,
– pracownikowi w okresie przedemerytalnym.
(czyli wszystkie przepisy o ochronie szczególnej i ogólnej stosuje się tu odpowiednio).
Pracownik może odwołać się do sądu, przy czym sprawa w sądzie nie zawiesza biegu terminów, tzn. do połowy okresu wypowiedzenia pracownik musi podjąć decyzję o odrzuceniu nowych warunków, jeśli zamierza odrzucić. Bo jeśli nie odrzuci to oznacza, że przyjął nowe warunki i musi przyjść do pracy po upływie okresu wypowiedzenia zmieniającego. Jeśli by nie przyszedł sądząc, że sprawa w sądzie oznacza jego niezgodę na nowe warunki, pracodawca może to wykorzystać zwalniając go za nie przyjście do pracy bez wypowiedzenia. Sprawa sądowa toczy się zupełnie odrębnie.
Dodaj komentarz lub opinię na forum: